“Xρυσή” νίκη με ανατροπή για την Κάλιαρι

Η ομάδα της Σαρδηνίας με μία… αδιανόητη ανατροπή στο φινάλε, επιβλήθηκε στο “Γιούνιπολ Ντόμους” με 2-1 επί της Σασουόλο για την 15η αγωνιστική της Serie A.

Μετά από ένα ματς για… γερά νεύρα, αλλά και ένα συγκλονιστικό φινάλε, η Κάλιαρι έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Σασουόλο, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η “αυλαία” της 15ης “στροφής” του πρωταθλήματος της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι… κρατούσαν το “τρίποντο” στα “χέρια” τους μέχρι τις καθυστερήσεις, όμως εκεί η Κάλιαρι έδειξε χαρακτήρα. Συγκεκριμένα, η Σασουόλο προηγήθηκε με γκολ του Έρλιτς μόλις στο 7ο λεπτό και κατάφεραν να κρατήσουν το “πάνω χέρι” και το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό στο “Γιούνιπολ Ντόμους”. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 63′ λόγω της αποβολής του Τρεσόλντι και η Κάλιαρι στο τέλος εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε. Ο Τζανλούκα Λαπάντουλα στο 90΄+3′ ισοφάρισε και ο Παβολέτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα για την ανατροπή της Κάλιαρι, η οποία πλέον πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στη “μάχη” για παραμονή στη Serie A.