Πήρε το βαθμό στη Ρώμη η Φιορεντίνα

Οι “βιόλα” πήραν το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην πρωτεύουσα κόντρα στη Ρόμα για την 15η “στροφή” του ιταλικού πρωταθλήματος.

Μετά από ένα ματς για… γερά νεύρα, Ρόμα και Φιορεντίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Serie A. Αξίζει να σημειωθεί πως οι “τζιαλορόσι” είδαν τους Ζαλέφσκι και Λουκάκου να αποβάλλονται.

Η Ρόμα προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Λουκάκου να σκοράρει, ωστόσο στη συνέχεια ο ρυθμός αυξήθηκε, η Φιορεντίνα βρήκε τις κατάλληλες ευκαιρίες και ανέβασε “στροφές”.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ματς, ο Ζοσέ Μουρίνιο είδε τον Ζαλέφσκι να δέχεται την κόκκινη κάρτα και η ομάδα του έμεινε με δέκα παίκτες. Δυο λεπτά αργότερα, ο Λούκας Μαρτίνες ισοφάρισε σε 1-1 και εν συνεχεία οι “βιόλα” πάλεψαν για την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες στο 87′ λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχτηκε ο Λουκάκου, όμως κατάφεραν να κρατήσουν το βαθμό της ισοπαλίας για την 15η “στροφή” της Serie A.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κρίστενσεν, Κριστάντε, Παρέδες, Ζαλέβσκι, Ντιμπάλα (15′ Αζμούν (62′ Ελ Σααραουί), Πελεγκρίνι (85′ Μπόβε), Λουκάκου.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Καγιόντε (81′ Λόπες), Κουάρτα, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Μέλο, Ντάνκαν, Ικονέ (72′ Γκονσάλες), Μποναβεντούρα (78′ Σοτίλ), Κουαμέ, Ενζολά.