Άντεξε στο Έμπολι και ”έφυγε” με τον βαθμό η Λέτσε

Στο 1-1 και χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ της Έμπολι και της Λέτσε για την 15η αγωνιστική της Serie A.

Η Έμπολι υποδέχθηκε στο στάδιο «Κάρλο Καστελάνι» το απόγευμα της Δευτέρας (11/12) την Λέτσε για την 15η ”στροφή” του Ιταλικού πρωταθλήματος. Αμφότερες επιζητούσαν την νίκη και τους τρεις βαθμούς στην προσπάθεια να ”ξεφύγουν” από τις τελευταίες θέσεις.

Ο Αουρέλιο Αντρεατζόλι δεν είχε στην διάθεσή του, τους τραυματίες Γκουαρίνο και Πετζέλα. Από την άλλη, ο τεχνικός της Λέτσε, Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα είχε όλα του τα όπλα διαθέσιμα, αφήνοντας μόνο τον Τούμπα, εκτός αποστολής.

Ο Αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η Λέτσε μετά του πρώτο τέταρτο του αγώνα ανέβασε τις γραμμές τις και βρήκε ευκαιρίες για γκολ, στο 19′ ο Πίκολι πήρε καλή θέση μέσα στην περιοχή, υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στο 26′ η Έμπολι απάντησε στην ευκαιρία του Πίκολι, με το σουτ του Καμπιάγκι να σταματάει στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Βλαντίμιρο Φαλκόνε. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0, με την Λέτσε να είναι αυτή που είχε το… πάνω χέρι στην αναμέτρηση παρότι η κατοχή ήταν μοιρασμένη.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με την Έμπολι να επιβάλει τον ρυθμό της και να παίρνει ενέργεια από τις δύο αλλαγές που πραγματοποίησε, οι φιλοξενούμενοι μείνανε ψύχραιμοι και πιστοί στο πλάνο τους. Στο 64′ η Λέτσε εκμεταλλεύτηκε τα ανεβάσματα των πλάγιων μπακ της Έμπολι και άνοιξε το σκορ, μετά από ένα μακρινό σουτ του Μπάντα, το οποίο δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ο Μπερίσα. Στο 72′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, μετά από αυτογκόλ του Ράφια, ο οποίος στάθηκε άτυχος, καθώς απομάκρυνε την σέντρα του Καμπιάγκι από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πήρε τα κατάλληλα φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 76′ η Έμπολι έφτασε πολύ κοντά στο 2-1, ο Λουπέρτο μετά από στημένη φάση γύρισε την μπάλα στον Κανσελιέρι, ο οποίος αστόχησε από κοντά. Δύο λεπτά μετά πάλι ο Λουπέρτο βρέθηκε στην κατάλληλη θέση αλλά αυτή τη φορά τελείωσε μόνος του την φάση μετά από κόρνερ, ωστόσο, το σουτ που επιχείρησε βρήκε το δοκάρι του Φαλκόνε. Στην συνέχεια ο αγώνας απέκτησε έναν… τρομερό ρυθμό, αμφότερες επιζητούσαν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η αναμέτρηση δεν… έκρυβε εκπλήξεις και παρέμεινε το 1-1.

ΓΚΟΛ: 72′ αυτογκόλ (Ράφια) / 64′ Μπάντα
Κίτρινες: 37′ Μάλεχ, 52′ Γκράσι / 4′ Γκονζάλες, 68′ Ντ’ Αβέρσα, 75′ Ραμαντάνι