Ο Γκάτι της χάρισε ξανά το τρίποντο

Ο Ιταλός αμυντικός ήταν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ο άνθρωπος που πέτυχε το γκολ της νίκης για τη Γιουβέντους, η οποία επικράτησε της Νάπολι με 1-0 στο “Allianz Stadium”.

Ο Φεντερίκο Γκάτι έδωσε για άλλη μία φορά τη λύση στη “μεγάλη κυρία”, η οποία… λύγισε τους πρωταθλητές στο Τορίνο. Κάπως έτσι, η ομάδα του Αλέγκρι επέστρεψε στην κορυφή, έχοντας 36 βαθμούς. Πίσω της βρίσκεται η Ίντερ με ένα λιγότερο αλλά και χρωστούμενο ματς. Το σύνολο του Ματσάρι έμεινε στους 24 πόντους και την 5η θέση, μαζί με τη Ρόμα.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις και προσέφερε κακό θέαμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή κοντά στα επίπεδα του 70%, αλλά δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο χορτάρι. Η σημαντικότερη στιγμή ήταν στο 12′, όταν ο Ντι Λορέντζο σούταρε στην αριστερή γωνία του Σέζνι, αλλά ο Πολωνός απέκρουσε εντυπωσιακά.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τέρμα… από νωρίς. Ο ήρωας της Μόντσα, Γκάτι, έβγαλε ξανά από τη δύσκολη κατάσταση τη “μεγάλη κυρία”. Ο Ιταλός αμυντικός εκμεταλλεύτηκε πλήρως μία εξαιρετική σέντρα του Καμπιάσο και νίκησε τον Μερέτ με κεφαλιά για το 1-0. Οι Ναπολιτάνοι ισοφάρισαν στο 71′ με τον Όσιμεν, αλλά είδαν το τέρμα να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά προσπάθησαν να σώσουν έστω ένα βαθμό, αλλά δεν τα κατάφεραν, με το σκορ να μένει ως έχει.

ΓΚΟΛ: 51′ Γκάτι

Κίτρινη: 58′ Μπρέμερ, 90’+5′ Λοκατέλι – 45’+1′ Κβαρατσχέλια, 63′ Χουάν Χεσούς, 90’+5′ Όσιμεν