Πέρασε από το Σαλέρνο η Μπολόνια

Οι “ροσομπλού” επέστρεψαν στις επιτυχίες χάρη σε δύο γκολ του Τζόσουα Ζίρκζε, ο οποίος τους οδήγησε στη νίκη με 2-1 στην έδρα της Σαλερνιτάνα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Serie A.

Στην 4η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος ανέβηκε προσωρινά η Μπολόνια, που συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία τη φετινή σεζόν, έχοντας συγκεντρώσει 25 βαθμούς, έπειτα από 15 αγώνες στη Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” από νωρίς το παιχνίδι, με την πολύ καλή εμφάνιση του Τζόσουα Ζίρκζε. Ο 22χρονος Ολλανδός στράικερ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από επέμβαση του Κοστίλ. Στο 20′ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0 για την Μπολόνια.

Η Σαλερνιτάνα εκμεταλλεύτηκε μία από τις ελάχιστες στιγμές της και να ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Ο Καντρέβα πάτησε υπέροχα στον Σίμι και αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή μείωσε στο τελικό 2-1 στο 75ο λεπτό.