Ο Μουριέλ απέδωσε δικαιοσύνη στο Μπέργκαμο

Αταλάντα και Μίλαν πρόσφεραν αρκετό θέαμα σε όσους παρακολούθησαν την μεταξύ τους αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες αν και όλα έδειχναν πως θα μείνουν ισόπαλες ο Κολομβιανός επιθετικός νίκησε τον Μενιάν και έκανε το 3-2.

Το ματς ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ζιρού έχασε τεράστια ευκαρία για να ανοίξει το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα η Αταλάντα απάντησε στις ευκαιρίες. Ο Λούκμαν πάσαρε με το κεφάλι στον Ντε Κέτελαρ με τον Βέλγο να μην μπορεί να στείλε την μπάλα στα δίχτυα από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 27ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά του σουτ του Τομόρι ανακόπτηκε από τον Σκαλβίνι λίγο πριν περάσει τη γραμμή. Στο 38 λεπτό ο Λούκμαν εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Μίλαν νίκησε τον Μενιάν και έκανε το 1-0. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι Μπεργκαμάσκι θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 1-0 ο Ζιρού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με το δεύτερο πρωσοπικό τέρμα του Λούκμαν έκαναν το 2-1. Οι παίκτες του Γκασπερίνι ήταν το απόλυτο αφεντικό του δευτέρου ημιχρόνου και αν δεν υπήρχε ο Μενιάν στο 71ο λεπτό και στο 76ο λεπτό να αποκρούσει εντυπωσιακά τις προσπάθειες του Σκαλβίνι και Λούκμαν, θα είχαν πάρει μαξιλαράκι ασφαλείας δύο τερμάτων. Ο νόμος του ποδοσφαίρου ίσχυσε για ακόμα μια φορά. Η Μίλαν στο 80 λεπτό έφερε πάλι το ματς στα ίσα. Ο Γιόβιτς μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Πούλισικ και σε άδειο τέρμα έκανε το 2-2. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Μίλαν θα πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας ο Μουριέλ με άψογο τελείωμα στο 90+5′ νίκησε τον Γάλλο πορτιέρε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.