“Γκέλαρε” στην έδρα της η Φιορεντίνα

Η Έμπολι πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί των “βιόλα” για την 9η αγωνιστική της Serie A, παίρνοντας παράλληλα μεγάλη… βαθμολογική ανάσα.

“Γκέλα” για τη Φιορεντίνα. Οι “βιόλα” βρέθηκαν αρκετά μακριά από… τον καλό τους εαυτό και γνώρισαν την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Έμπολι στο πλαίσιο της 9ης “στροφής” του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι με αυτή τη νίκη “σκαρφάλωσαν” στους 7 βαθμούς και πήραν μεγάλη… βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας, ενώ η Φιορεντίνα έμεινε στους 17 βαθμούς και την πέμπτη θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Έμπολι κατάφερε από το 21ο λεπτό να πάρει τα “ηνία” στο σκορ με γκολ που σημείωσε ο Καπούτο μετά από ασίστ του Γκράσι. Ο Καπούτο λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους μάλιστα σκόραρε ξανά, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από την εξέταση του VAR για χέρι. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και να βελτιώσουν την εικόνα τους, όμως ο Εμμάνουελ Γκιάσι έβαλε… τέλος στα “όνειρα” για ισοπαλία, καθώς σκόραρε για το τελικό 2-0 υπέρ της Έμπολι.