Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Λάτσιο

Αν και η αποστολή τους ήταν δύσκολη, οι “λατσιάλοι” πέρασαν εύκολα από το “Mapei Stadium” με 2-0 χάρις στα τέρματα των Φελίπε Άντερσον και Λουίς Αλμπέρτο.

Η Λάτσιο ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο πρώτο 45λεπτό και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 28ο λεπτό με τον Φελίπε Άντερσον που αξιοποίησε την μαγική πάσα του Καστεγιάνος κάνοντας το 1-0. Η καλή εικόνα των “Ρωμαίων” συνεχίστηκε και με τον Λουίς Αλμπέρτο στο 35ο λεπτό έκαναν το 2-0. Στα εναπομείνατα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Λάτσιο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο κράτησε μπάλα παγώνοντας αρκετά τον ρυθμό εξουδετέρωσε τις όποιες προσπάθειες της Σασουόλο για να μειώσει το σκορ, με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος και τους “λατσιάλοι” να παίρνουν μια νίκη που τους ανέβασε στην 7η θέση.