Επέστρεψε στις νίκες η Ίντερ

Σημαντικό τρίποντο για τους “νερατζούρι” οι οποίοι επικράτησαν 3-0 της Τορίνο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Serie A και ανέβηκε… στην κορυφή περιμένοντας τη Μίλαν.

Άλμα… κορυφής για την Ίντερ, η οποία επικράτησε 3-0 της Τορίνο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Serie A. Oι “νερατζούρι” εμφανίστηκαν στο… δεύτερο μέρος όπου πέτυχαν δύο τέρματα, με τους Τουράμ και Λαουτάρο Μαρτίνες και πήραν τη νίκη που τους ανέβασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Νωχελικό ξεκίνημα είχε η αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, χωρίς όμως να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τα αντίπαλα δίχτυα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 35ο λεπτό για την Τορίνο, με τον Σεκ, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Ζόμερ να λέει όχι. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι πίεσαν και πάλι με τον Πελέγκρι, ο οποίος με το κεφάλι σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να σκοράρει.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Ίντερ ανέβασε ρυθμό και μάλιστα έφτασε γρήγορα στο γκολ. Στο 59ο λεπτό, ο Ντάμφρις τροφοδότησε τον Τουράμ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 67ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες ο οποίος με το κεφάλι έγραψε το 2-0. Η Τορίνο προσπάθησε να μειώσει στα τελευταία λεπτά και να κυνηγήσει το γκολ, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Γκολ: 59′ Τουράμ, 67′ Μαρτίνες, 90’+4′ Τσαλχάνογλου

ΤΟΡΙΝΟ: Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Ταμέζ, Σχουρς, Ροντρίγκες, Μπελανόβα, Βλάσιτς, Ρίτσι, Λάτσαρο, Σεκ, Πελέγκρι, Λινέτι

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Νταρμιάν, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν, Ντιμάρκο, Τουράμ, Μαρτίνες