Η Μπολόνια “λύγισε” την Φροζινόνε | Μοιρασιά στη ματσάρα του Σαλέρνο

H ομάδα του Μότα συνεχίζει στα θετικά αποτελέσματα και επικράτησε του συνόλου του Ντι Φρανσίσκο με 2-1 για την 10η αγωνιστική της Serie A. Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν στο “Stadio Arechi” οι Σαλερνιτάνα και Κάλιαρι, στο παιχνίδι των ουραγών του πρωταθλήματος.

Mπολόνια – Φροζινόνε 2-1

Μέσα σε τρία λεπτά, η Μπολόνια σημείωσε δυο γκολ και απέκτησε ένα ασφαλές προβάδισμα από πολύ νωρίς στον αγώνα. Αρχικά, στο 19′ ο Φέργκιουσον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με ένα άψογο τελείωμα. Στο 22′, ο Λορέντζο ντε Σιλβέστρι με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να μειώσουν στον αγώνα. Κάτι που συνέβη, στο 63′ με τον Σουλέ να μην… λαθεύει από την άσπρη βούλα και να κάνει το 2-1. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν και κράτησαν το αρχικό τους προβάδισμα, πανηγυρίζοντας μια δύσκολη νίκη.

Έτσι, η Μπολόνια συνέχισε στα θετικά αποτελέσματα και ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς. Στον αντίποδα, η Φροζινόνε έμεινε στην 12η θέση και στους 12 βαθμούς.

Σαλερνιτάνα – Κάλιαρι 2-2

Ισορροπημένο ήταν το πρώτος μέρος για τις δυο ομάδες, οι οποίες δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά είδαν τον γκολ τους να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν τελείως διαφορετική. Οι δυο ομάδες ήταν πιο επιθετικές. Στο 79′ το σύνολο του Ρανιέρι άνοιξε το σκορ με τον Γιάνκτο, “παγώνοντας” το “Stadio Arechi”. Άμεση ήταν, ωστόσο, η αντίδραση. Στο 86′ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα, με τον Μπουλαγιέ Ντιά να κάνει το 1-1. Η χαρά τους ωστόσο δεν κράτησε για πολύ. Στα επόμενα δυο λεπτά, η Κάλιαρι ανέκτησε το προβάδισμα, με τον Βιόλα να κάνει το 2-1. Η Σαλερνιτάνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Μπουλαγιέ Ντιά να σημειώνει δεύτερο τέρμα στο ματς διαμόρφωσε το τελικό 2-2, και με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και να μένουν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.