Μίλησε ο Ελ Σαράουι στο τέλος και η Ρόμα πήρε το “τρίποντο”

Οι Ρωμαίοι επικράτησαν των “Μπιανκορόσι” στο “Olimpico” και πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στο ιταλικό πρωτάθλημα, μόλις στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, με την… ευχή του 30χρονου επιθετικού.

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μόντσα, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες στο 41′, μετά από κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ντανίλο Ντ’ Αμπρόσιο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν γύρισαν εύκολα την κατάσταση, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, αλλά ο Στέφαν Ελ Σαράουι ήταν εκεί την ύστατη στιγμή.

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ήρθε στο 37′, από μεριάς της Ρόμα, με τον Χουσέμ Αουάρ να πιάνει μία ψηλή κεφαλιά, αλλά ο Μικέλε Ντι Γκρεγκόριο αρνήθηκε να μπει η μπάλα στην εστία του. Στο 45’+2′, οι Ρωμαίοι είχαν κι’ άλλη ευκαιρία, με τον Αντρέας Μπελότι, με ένα απίστευτα δυνατό σουτ, αλλά ο Ιταλός κίπερ αρνήθηκε ξανά. Ωστόσο, έξι λεπτά νωρίτερα, ο Ντανίλο Ντ’ Αμπρόσιο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Για την Μόντσα, η πρώτη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ ήταν στο 50′, με μακρινό σουτ του Αντρέα Κολπάνι, αλλά πέρασε άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 16ο λεπτό, ο Σάμουελ Μπιριντέλι προσπάθησε ξανά για τους φιλοξενούμενους, με το σουτ του να πηγαίνει στην κορυφή της εστίας, αλλά ο Ρούι Πατρίσιο απάντησε με την απόκρουσή του. Στο 73′, ο Ρομελού Λοουκάκου έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-0, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι, με τον Σαρντάρ Αζμούν να προσπαθεί και εκείνος να βάλει την μπάλα στο τέρμα της Μόντσα, στο 89′. Ένα λεπτό αργότερα όμως, ο Στέφαν Ελ Σαράουι εκμεταλλεύτηκε την μπάλα που βρέθηκε στα πόδια του από… μπέρδεμα και σκόραρε με σχετική ευκολία, για το 1-0, το οποίο ήταν και τελικό το σκορ.