Πλήγωσε την παλιά του αγάπη ο Λοκατέλι

Η Γιουβέντους επικράτησε της Μίλαν με 1-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Seria A, με τον Ιταλό πρώην παίκτη των “ροσονέρι” να δίνει ένα χρυσό τρίποντο στην ομάδα του εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στο Σαν Σίρο του Μιλάνου η ομάδα του Στέφανο Πιόλι αντιμετώπισε την Γιουβέντους με τις δυο ομάδες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα της Serie A. Η Μίλαν θέλησε να πετύχει πρώτη γκολ δημιουργώντας ευκαιρίες στην εστία του Σέζνι, αλλά καμία από αυτές να μετουσιώνεται σε γκολ. Οι “μπιανκονέρι” κράτησαν τις γραμμές τους, χωρίς να βγαίνει μπροστά με τους Κεν και Μίλικ. Στο 40ο λεπτό οι “ροσονέρι” έμειναν με 10 παίκτες καθώς ο Τιαό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης Μαριάνα. Ο Στέφανο Πιόλι δεν περίμενε την ανάπαυλα και έκανε τον αλλαγή τον Πούλισικ, περνώντας τον Καλούλου για να είναι καλύτερος ανασταλτικά. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου έδωσε χρόνο στις ομάδες για να καταστρώσουν τα πλάνα τους για το δεύτερο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαξ Αλέγκρι δεν έκανε αλλαγές στην αρχή, κρατώντας την ίδια εντεκάδα, πιέζοντας ψηλά τις γραμμές των γηπεδούχων. Με την συμπλήρωση 60 λεπτών στην αναμέτρηση, η “μεγάλη κυρία” του Ιταλικού έγινε ασφυκτικά πιεστική και τέσσερα λεπτά σκόραρε με τον Λοκατέλι, εκμεταλλευόμενη την αριθμητική υπεροχή της. Το παιχνίδι κρίθηκε από το γκολ του Ιταλού χαφ, με την Μίλαν να προσπαθεί να βγει στην αντεπίθεση, αλλά κινδύνευσε να δεχτεί και γκολ την στιγμή που ανέβαινε στο μισό της Γιουβέντους.  Το τελικό 1-0 αφήνει χαμόγελα στους παίκτες Αλέγκρι,ενώ το σύνολο του Στέφανο Πιόλι παραμένει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πάνω από την σημερινή της αντίπαλο.

Γκολ:63′ Λοκατέλι