Με… διπλό Κβαρατσχέλια η Νάπολι περνάει από την Βερόνα

Το σύνολο του Ρουντί Γκαρσιά επιβλήθηκε με 3-1 στο “Marcantonio Bentegodi” επί των Βερονέζων, καθαρίζοντας τη δουλειά με γκολ των Ματέο Πολιτάνο και του Χβίτσα Κβαρατσχέλια.

Η Βερόνα φιλοξένησε τη Νάπολι, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Serie A, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν με διάθεση νίκης, για να ανέβουν ακόμη πιο ψηλά στη βαθμολογία. Μάλιστα, αυτή τους η επιθυμία έγινε εμφανής από νωρίς και αυτό σημειώθηκε με… αριθμούς, αφού μόλις στο πρώτο μισό είχαν κάνει το 2-0. Ο Κβαρατσχέλια σκόραρε το γκολ για την “τριάρα” και ο Λάζοβιτς έβαλε το τέρμα του… εγωισμού!

Το σκορ άνοιξε στο 27ο λεπτό, αφού ο Τζάκομο Ρασπαντόρι τροφοδότησε με απίστευτη σέντρα τον Ματέο Πολιτάνο και εκείνος έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του Λορέντσο Μοντίπο. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, στο 43′, ο Χβίτσα Κβαρατσχέλια προχώρησε σε ατομική ενέργεια, την οποία μετέτρεψε σε γκολ, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, ο Κβαρατσχέλια εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Βερόνα και το μετέτρεψε σε γκολ, βγαίνοντας σε αντεπίθεση, κάνοντας το 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 60′, ο Ντάρκο Λάζοβιτς μάζεψε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στην κορυφή της εστίας του Άλεξ Μερέτ, για το 3-1.