Ισόπαλες στη σκιά του οπαδού που έχασε τη ζωή του… | Χωρίς γκολ η “μάχη” στο “Βαγιέκας”

Γρανάδα και Αθλέτικ Μπιλμπάο αγωνίστηκαν μία ημέρα αργότερα και αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη σκιά του αδικοχαμένου οπαδού στις εξέδρες του “Los Carmenes”. Παράλληλα, στη “λευκή ισοπαλία” (0-0) έμειναν Ράγιο Βαγεκάνο και Θέλτα.

Η αναμέτρηση Γρανάδα και Αθλέτικ Μπιλιμπάο είχε διακοπεί προσωρινά λόγω καρδιακού επεισοδίου ενός φιλάθλου. Στη συνέχεια, σχεδόν μια ώρα μετά, έγινε γνωστό πως ο 70χρονος φίλος των γηπεδούχων έφυγε από τη ζωή, με αποτέλεσμα ο αγώνα να διακοπεί.

Μιά ημέρα μετά, Γρανάδα και Μπιλμπάο συνέχισαν την αναμέτρηση που είχε διακοπεί στο 17ο λεπτό, όμως το ματς διεξήχθη υπό τη σκιά του θανάτου του οπαδού των γηπεδούχων στο… παγωμένο λόγω συνθήκης, “Los Carmenes”.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, Γρανάδα και Αθλέτικ Μπιλμπάο ήρθαν ισόπαλες 1-1, παρά την υπεροχή που είχαν οι Βάσκοι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει πριν από τη χθεσινή διακοπή με το γκολ του Ινιάκι Γουίλιαμς δεν αρκούσε για τους φιλοξενούμενους, καθώς η Γρανάδα βρήκε το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα, στο 55ο λεπτό με το αυτογκόλ του Γκαλαρέτα. Έτσι, η Μπιλμπάο ανέβηκε στην πέμπτη θέση, με την Γρανάδα όμως να παλεύει στην… επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα.

Παράλληλα, Ράγιο Βαγιεκάνο και Θέλτα έμειναν στο… απόλυτο μηδέν (0-0) στο “Βαγιέκας” και αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που το ματς αυτό ολοκληρώνεται ισόπαλο. Ο Ράφα Μπενίτεθ ξεκίνησε τον Τάσο Δουβίκα, ο οποίος όμως αντικαταστάθηκε στο 72΄ από τον Άσπας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερες ευκαιρίες, όμως ο κίπερ της Ράγιο, Βισέντε Γκουαΐτα… κατέβασε ρολά. Έτσι, η Θέλτα έφτασε τις 12 αγωνιστικές χωρίς νίκη και παραμένει στην… επικίνδυνη ζώνη.