Στάση… Μπέτις για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό κόντρα στην πρωτοπόρο της La Liga, με το τελικό 1-1 στο “Benito Villamarin” να αποτελεί… δώρο τόσο για τη Χιρόνα, όσο και για την Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης… σκόνταψε στην Ανδαλουσία κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις. Η “Βασίλισσα” ανέβηκε στους 39 βαθμούς και πλέον έχει ματς περισσότερο από τη 2η Χιρόνα (38 βαθμοί) και την 3η Μπαρτσελόνα (34 βαθμοί). Οι δύο ομάδες της Καταλονίας κοντράρονται το βράδυ της Κυριακής (10/12). 11ο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα για τους “πράσινους”, οι οποίοι πλέον είναι 7οι με 26 πόντους.

Στο πρώτο 20λεπτο η Ρεάλ είχε αρκετά παράπονα από τη διαιτησία, μιας και ζήτησε πέναλτι με τον Ροντρίγκο στο 10′, ενώ στο 17′ ο Ντίαθ σκόραρε αλλά είδε το τέρμα να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στο 31′ ο Πέρεθ… άγγιξε το 1-0, αλλά τον σταμάτησε ο Λούνιν. Δύο λεπτά μετά είχε μια καλή στιγμή και ο Ζοζέ, αλλά αστόχησε. Στο 41′ ο Μόντριτς απείλησε από μακριά, αλλά ο Σίλβα τον νίκησε με τρομερή επέμβαση.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 51′ με τον Ντίαθ να τροφοδοτεί τον Μπέλιγχαμ και τον Άγγλο να σκοράρει από κοντά. Η Μπέτις ισοφάρισε μόλις 12 λεπτά μετά, με εξαιρετικό μακρινό σουτ του Ρουιμπάλ. Οι γηπεδούχοι… άγγιξαν τη μεγάλη ανατροπή στο 90′, όταν ο Ίσκο έπιασε κεφαλιά από κοντά, αλλά αυτή σταμάτησε στο δοκάρι. Δευτερόλεπτα μετά, ο Χοσέλου έχασε τρομερή ευκαιρία για το 2-1, όταν αστόχησε σε τετ α τετ με τον Σίλβα. Εν τέλει καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 66′ Ρουιμπάλ – 53′ Μπέλιγχαμ

Κίτρινη: 78′ Ρουιμπάλ, 82′ Πέρεθ – 90’+6′ Σεμπάγιος