Επέστρεψε στις νίκες η Ατλέτικο

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο ντέρμπι κόντρα στη Μπαρτσελόνα, καθώς νίκησε με 2-1 την Αλμερία στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της La Liga.

Η Ατλέτικο δικαιολόγησε από νωρίς τον τίτλο του φαβορί στο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του Γκαριτάνο. Μόλις στο 6ο λεπτό βρήκε γκολ με τον Γκριεζμάν, αλλά το τέρμα που πέτυχε ο Γάλλος μεσοεπιθετικός ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 17ο λεπτό ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν εκ νέου το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μοράτα και αυτή τη φορά δεν υπήρξε κάποια παράβαση, με το 1-0 να αποτελεί γεγονός. Πέντε λεπτά αργότερα οι “ροχιμπλάνκος” διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Κορέα να μετατρέπει σε ασίστ την πάσα του Γιορέντε και να κάνει το 2-0, δίνοντας… μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και έφτασαν στη μείωση του σκορ με τον Λέο Μπατιστάο που νίκησε τον Όμπλακ κάνοντας το 2-1 και πληγώνοντας την παλιά του ομάδα. Η Αλμερία αν και μείωσε το σκορ δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την επιστροφή τους στις νίκες, μετά την ήττα στο ντέρμπι από την Μπαρτσελόνα.