Αφεντικό της Καταλονίας η Χιρόνα, έπιασε ξανά κορυφή

Η… μικρή καταλανική ομάδα επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 4-2 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης στο ίσως συγκλονιστικότερο ματς της σεζόν στη La Liga και ανέβηκε ξανά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παρά την κατοχή και την εμφανή κυριαρχία της έξω από τα καρέ της Χιρόνα, η “Μπάρτσα” ήταν αυτή που έμελλε να δεχθεί πρώτη τέρμα. Η ομάδα του Μίτσελ αντεπιτέθηκε ταχύτατα έπειτα από λάθος στο κέντρο των “μπλαουγκράνα” στο 12′, ο Τσιγκάνκοφ έβγαλε ιδανική παράλληλη πάσα για τον Ντόφμπικ ο οποίος έκανε εύκολα το 1-0. Η χαρά της ομάδας-έκπληξης της σεζόν όμως δεν κράτησε πολύ. Μόλις επτά λεπτά μετά, ο Λεβαντόφσκι έφερε το ματς στα ίσα με μία καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από εκτελεσμένο κόρνερ του Ραφίνια.

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός, προσπάθησε λίγο μετά την ασίστ του να χριστεί και αυτός σκόρερ, αλλά η προσπάθειά του έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Η Χιρόνα απάντησε απειλώντας με τον Μιγκέλ που στο 28′ “ζάλισε” την άμυνα της Μπαρτσελόνα, όμως στην τελική του προσπάθεια την απάντηση είχε ο Πένια.

Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό με τη μπάλα πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να δείχνουν ικανές να σκοράρουν ανά πάσα ώρα και στιγμή. Στο 39′, οι φιλοξενούμενοι, με εκπληκτικό passing game, έφεραν τη μπάλα σε ιδανικό σημείο στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μιγκέλ αστόχησε. Δεν πρόλαβε να περάσει ένα λεπτό και ο Ισπανός μπακ-χαφ έκανε ό,τι δεν μπόρεσε νωρίτερα. Με μία δυναμική κούρσα, έφτασε στη μεγάλη περιοχή των “μπλαουγκράνα” και εκτέλεσε τον Πένια στην κλειστή του γωνία για το 2-1.

Ο Λεβαντόφσκι νικήθηκε από τον Γκασανίγκα στιγμές πριν το κλείσιμο του ξέφρενου σε ρυθμό πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Αργεντινός τερματοφύλακας βγήκε εγκαίρως για να κλείσει τον πολύπειρο φορ.

Το “ξερό” αριστερό σουτ του Μιγκέλ χώριζε τις δύο ομάδες στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (AP Photo)

Μέσα σε πέντε λεπτά μετά το 50′, ο Γκασανίγκα δοκιμάστηκε δις, αλλά ήταν πάντα σε ετοιμότητα. Αρχικά, αποσόβησε το συρτό σουτ του ντε Γιονγκ, πριν πει «όχι» και στην κεφαλιά του Ραφίνια μερικά λεπτά μετά. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά, αλλά η Χιρόνα άντεχε επίμονα.

Ο Γκουντογκάν έφτασε πιο κοντά από όλους τους συμπαίκτες του στο να ισοφαρίσει, όταν το τεχνικό σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή “έγλειψε” το αριστερό δοκάρι του Γκασανίγκα.

Κόντρα στη ροή του ματς, η Χιρόνα σφράγισε τη νίκη μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης στο 80′, χάρη στον Βαλέρι! Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε μία μπαλιά και έναν λάθος υπολογισμό στην άμυνα των “μπλαουγκράνα” και πλάσαρε υποδειγματικά τον Πένια.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν δύο συνεχόμενες φορές, μία με τον Γκουντογκάν στο 87′ και μία με τον Λόπεθ στο 89′, αλλά αμφότερες οι προσπάθειες πέρασαν ελαφρώς πάνω από τα δοκάρια. Η ομάδα του Μίτσελ είχε την ευκαιρία να βάλει το “κερασάκι στην τούρτα” στην είσοδο των καθυστερήσεων, αλλά ο Σολίς σπατάλησε μοναδική ευκαιρία σουτάροντας από κοντά με δύναμη και… έξω.

Το ποδόσφαιρο “τιμώρησε” τη Χιρόνα ένα λεπτό μετά, με τον Γκουντογκάν να μειώνει σε 3-2 στο 90+2′ με ένα γύρισμα και τελείωμα σαν να είναι… σέντερ φορ! Το άγχος και η ένταση κορυφώθηκαν, καθώς το ματς πλησίαζε προς το τέλος του, η Μπαρτσελόνα τα έδωσε όλα, ο Λεβαντόφσκι απώλεσε τη μεγάλη του ευκαιρία, αλλά το μαχητικό outsider “έκοψε” ξανά τα πόδια των έτερων Καταλανών.

Στην τελευταία φάση του αγώνα και σε μία από τις αγαπημένες της αντεπιθέσεις, ο Σάβιο σέντραρε και ο Στουάνι πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι για να τελειώσει οριστικά την υπόθεση νίκη και τρίποντο. Πλέον, η Χιρόνα βρίσκεται ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.

ΓΚΟΛ: 12′ Ντόφμπικ, 19′ Λεβαντόφσκι, 41′ Μιγκέλ, 80′ Βαλέρι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64′ Μπλιντ, 90+5′ Στουάνι, 90+7′ Αραούχο