Έκανε περίπατο στο Θεράμικα η Ρεάλ Σοσιεδάδ

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Βάσκους, οι οποίοι επικράτησαν 3-0 της Βιγιαρεάλ στο Estadio de la Cerámica για την 16η αγωνιστική της La Liga, σημειώνοντας και τα τρία τέρματα στο πρώτο μέρος.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας ότι ήθελε στο “Εl Madrigal”. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με ορμή στο ματς, δημιουργώντας την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 5′. Ο Μερίνο πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Γιόργκεσεν “απέκρουσε” εντυπωσιακά. Η ομάδα του Αλγκουαθίλ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά της έλειπε μόνο το γκολ. Εν τέλει, η Ρεάλ Σοσιεδάδ “ξεκλείδωσε” την άμυνα της Βιγιαρεάλ στο 38′. Ο Κούμπο “εκτέλεσε” το κόρνερ, με τον Μερίνο να “πηδάει” ψηλότερα από όλους και έκανε το 1-0. Μάλιστα, με την ψυχολογία του τέρματος, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 41′. Συγκεκριμένα, ο Ζαχαριάν “τροφοδότησε” τον Θουβιμέντι, με τον Ισπανό μέσο να κάνει το 2-0. Το σύνολο του Αλγκουαθίλ που ήταν εντυπωσιακό μέσα στον αγωνιστικό χώρο, βρήκε και τρίτο τέρμα πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Αυτήν την φορά άλλαξαν οι ρόλοι, με τον Μερίνο να πασάρει στο Κούμπο, και εκείνος με ένα άψογο τελείωμα έκανε το 3-0, με την Ρεάλ Σοσιεδάδ να στήνει ένα μικρό… πάρτι στο “Εl Madrigal”.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε, η Βιγιαρεάλ έψαχνε το γκολ για να ξαναμπεί στο ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν “κυρίαρχοι” και διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους έως το τέλος χωρίς να ανησυχήσουν.

Έτσι, η Ρεάλ Σοσιεδάδ επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο και “σκαρφάλωσε” στην 5η θέση με 29 βαθμούς. Από την άλλην, η Βιγιαρεάλ “έπεσε” στην 13η θέση με 16 βαθμούς.