Ήταν… Κολοσσός και πήρε το ματς της 10ετίας στη Ρόδο (highlights)

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα πήρε μια τεράστια νίκη σε βάρος των Πατρινών στο “Κ.Γ. Καλλιθέας” με 114-109, σε έναν αγώνα που θύμισε NBA, είχε ανατροπές, παράταση και… θα μνημονεύεται για χρόνια.

Σε ένα παιχνίδι 45 λεπτών και 223 πόντων, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε σε ένα πραγματικό θρίλερ. Περάντες (27) και Μπραϊκοβιτς (22) ήταν οι κορυφαίοι, με το τελευταίο λεπτό των 40′ να είναι ένα από τα πιο δραματικά των τελευταίων ετών στην Basket League.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και με υψηλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Οι Ετσενίκε και Ρέινολντς οδήγησαν τον Προμηθέα σε ένα +3 (11-8) στο 3′. Ο Κολοσσός δεν έχασε επαφή με το σκορ, έχοντας τους Μπράικοβιτς και Γκάουντλοκ σε καλή κατάσταση (21-21, 7′). Με τους Πετρόπουλος και Πόλεϊ να βρίσκουν κρίσιμους πόντους, οι Ροδίτες… έκλεισαν την περίοδο στο +8 (33-25). Οι Πατρινοί ισοφάρισαν με τον Ρέινολντς (36-36, 23′), αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα έχασαν επαφή με το σκορ. Ο Περάντες… πάτησε το πόδι στο γκάζι, ηγήθηκε ενός επί μέρους σκορ 23-13, με την ομάδα του να κλείνει το ημίχρονο στο +10 (59-49).

Η γνωστή… τετράδα παικτών συνέχισε να “κουβαλάει” το σύνολο του Σεγκούρα, με τον ρυθμό να παραμένει υψηλός και στην τρίτη περίοδο. Αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους που ξέφυγαν ακόμα περισσότερο, φτάνοντας έως το +21 (70-49, 24′). Οι Ετσενίκε και Ρέινολντς ήταν οι μόνοι που ξεχώριζαν για τον Προμηθέα, καταφέρνοντας να μειώσουν στους 15 (82-67) στο 30′.

Οι Ροδίτες το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν απλώς να διαχειριστούν την υπέρ τους κατάσταση. Ο Κάουαν… ξύπνησε για τους φιλοξενούμενους και έβαλε αρκετούς πόντους, ωστόσο το προβάδισμα διατηρήθηκε σε σημαντικό βαθμό. Οι Πατρινοί μείωσαν έως και στους τρεις πόντους (95-92), με περίπου 40″ στο ρολόι. Ο Πόλεϊ ευστόχησε από τη γραμμή στα 32″ και έδωσε μεγάλη… ανάσα στους γηπεδούχους. Στη συνέχεια ο Κάουαν ευστόχησε σε ένα σουτ από τα 8 μέτρα για να πλησιάσει στους δύο (97-95). Το παιχνίδι πήγε στις ελεύθερες βολές και εκεί οι παίκτες του Σεγκούρα δεν ήταν ψύχραιμοι. Ο Κάουαν κατάφερε να μειώσει στους δύο ξανά (98-96) και στη συνέχεια έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο και φάουλ για να γυρίσει το ματς (100-98). Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Γκάουντλοκ αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Περάντες με ένα μακρινό φόλοου κατάφερε να ισοφαρίσει (100-100) σε νεκρό χρόνο.

Μπιλλής και Κόνιαρης αντάλλαξαν τρίποντα με το σκορ να φτάνει στο 105-105, μετά από δύο λεπτά. Ο Ρέινολντς έβαλε ένα μεγάλο σουτ για το 108-105 υπέρ των φιλοξενούμενων, 2,5 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Κολοσσός είχε ξανά απάντηση και πέρασε μπροστά εκ νέου (109-108) με τον Πετρόπουλο, ενώ αμέσως μετά ο Πόλεϊ ανέβασε τη διαφορά στους τρεις (111-108), 1:14 πριν το τέλος. Αυτήν τη φορά οι Ροδίτες ήταν πιο προσεκτικοί, έβαλαν τη βολές και κατάφεραν να σφραγίσουν τη νίκη τους με 114-109.

Τα δεκάλεπτα: 33-25, 59-49, 82-67, 100-100, 114-109 (παρ.)