O Μαγιοράλ “λύγισε” την Βαλένθια

Η ομάδα από την Μαδρίτη πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο “Estadio Coliseum”, καθώς επικράτησε 1-0 των “νυχτερίδων”, χάρη στο τέρμα του Ισπανού επιθετικού στο 89′ για την 16η αγωνιστική της La Liga.

Το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού είχε ελάχιστες φάσεις, ο ρυθμός ήταν αργός, με τις δυο ομάδες να είναι ιδιαίτερα νευρικές. Η πρώτη φάση του ματς προήλθε από τους φιλοξενούμενους στο 37′, αλλά η κεφαλιά πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Βαλένθια είδε τις ισορροπίες να αλλάζουν, μετά την αποβολή του Παουλίστα που δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι, η Χετάφε πήρε την κατοχή, με τις “νυχτερίδες” να οπισθοχωρούν, μετά το αριθμητικό μειονέκτημα. Οι γηπεδούχοι, είχαν τεράστια ευκαιρία στο 80′ αλλά το τελείωμα του Μάτα δεν βρήκε στόχο. Ωστόσο, το γόρδιο δεσμό… έλυσε ο Μαγιοράλ στο 89′, κάνοντας το τελικό 1-0. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις υπήρξαν άλλες δυο αποβολές. Αρχικά, η απευθείας κόκκινη που δέχθηκε ο Τζέρα, ενώ λίγο πριν το τέλος αποβλήκε και ο Ντουάρτε.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Χετάφε ανέβηκε στην 8η θέση στους 22 βαθμούς, ενώ η Βαλένθια… έπεσε στην 10η θέση και στους 19.