Άντεξε την πολιορκία η Ρεμς

Η ομάδα του Στιλ άντεξε στη πίεση της Λιλ και έφυγε με το διπλό με σκορ 2-0 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του Γαλλικού πρωταθλήματος δημιουργώντας ένα “παραμύθι” στην Ligue 1.

Η Ρεμς κατάφερε να φτάσει σε μια νίκη απέναντι σε μια ομάδα που τα τελευταία χρόνια πρωταγωνιστεί στο Γαλλικό πρωτάθλημα. Η Λιλ στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά προβληματική καθώς δεν μπορούσε να αναπτυχθεί και να απηλήσει την Ρεμς που είχε σε καλή κατάσταση τον Νακαμούρα που δημιούργησε το ρήγμα στην άμυνα του Σελαβέρ. Πρώτα ο Νταραμί στο 12ο και μετά ο Ιάπωνας επιθετικός χτύπησαν την Λιλ και με το 2-0 έχτισαν τα θεμέλια της εκτός έδρας νίκης.

Οι αλλαγές του Φοσένκα δεν έφεραν την ανατροπή παρά μόνο την μείωση του σκορ από τον Αντρέ 80ο λεπτό, ανεβάζοντας τις γραμμές των γηπεδούχων με στόχο την επίτευξη ενός ακόμα τέρματος. Αυτό δεν πραγματοποιήθηκε και η Ρεμς έφυγε με μια τεράστια νίκη που στην οικονομία του πρωταθλήματος θα μετρήσει σημαντικά για την έξοδο στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.