Πρώτο “διπλό” του Στρασβούργου στο Μετς

Σε ένα παιχνίδι, στο οποίο οι φάσεις έγιναν με το… σταγονόμετρο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την παρθενική τους εκτός έδρας νίκη (1-0) για φέτος, επικρατώντας της Μετς για την 6η αγωνιστική της Ligue 1.

Το πρώτο ημίχρονο στο “Stade Saint-Symphorien” ήταν ιδιαίτερα νωθρό, με χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες δεν είχαν καμία προσπάθεια στην εστία. Η πρώτη τελική που πλησίασε την εστία πραγματοποιήθηκε στο 39′ με το σουτ του Εστουπινιάν να περνά άουτ. Η Μετς ήταν που προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό μετά το μισάωρο, ενώ η ομάδα του Στρασβούργου έκλεισε το ημίχρονο χωρίς προσπάθεια. Το 0-0 του ημιχρόνου αποτυπώνει και την εικόνα του παιχνιδιού μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο.

Στο 46′ οι φιλοξενούμενοι είχαν το πρώτο τους σουτ με τον Εμεγκά εκτός εστίας. Η πρώτη τελική σε στόχο στο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο 70′ (!). Ο Ουντόλ πήρε ένα ριμπάουντ από κόρνερ, ωστόσο του σουτ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Σελς. Ενώ όλα έδειχναν ότι η ισοπαλία ήταν αναπόφευκτη, το Στρασβούργο στην δεύτερη τελική του στο ματς άνοιξε το σκορ (1-0) με συρτό σουτ του Ντιαρά από διαγώνια θέση στο 83′. Στις καθυστερήσεις ο Ντοράμ είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει με κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Oι φιλοξενούμενοι κράτησαν το αποτέλεσμα σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση, η ομάδα του Λάσζλο Μπόλονι συνεχίζει στη μέση της βαθμολογίας.