Η Παρί… καθάρισε την Μαρσέιγ με “τεσσάρα”

Οι Παριζιάνοι επιβλήθηκαν εύκολα με το εμφατικό 4-0 επί των Μασσαλών στο… ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ligue 1.

Στο “classique” του γαλλικού πρωταθλήματος, η Παρί Σεν Ζερμέν… διέλυσε τη Μαρσέιγ, στο “Παρκ ντε Πρενς” επικρατώντας με το εμφατικό 4-0, ωστόσο έχασε τον Κιλιάν Εμπαπέ με τραυματισμό.

Οι Παριζιάνοι ήταν καταιγιστικοί από τα πρώτα λεπτά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην προσεχή αντίπαλο της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Ασράφ Χακιμί με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού, όμως στη συνέχεια οι Παριζιάνοι… πάγωσαν λόγω του τραυματισμού που υπέστη ο Κιλιάν Εμπαπέ. Στη συνέχεια, ο Βιτίνια “άγγιξε” το δεύτερο τέρμα, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 37ο λεπτό, ο Ραντάλ Κολό Μουανί έκανε εύκολα το 2-0 και έτσι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γκονσάλο Ράμος αντικατέστησε τον τραυματία Εμπαπέ, όμως ο ρυθμός έπεσε εκατέρωθεν. Ο 22χρονος φορ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους σκόραρε για το 3-0 και πλέον η υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους έμοιαζε εύκολη. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφερναν να απειλήσουν και έτσι στο 89ο λεπτό, Ράμος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ντοναρούμα, Χακιμί (83′ Μουκιέλ), Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ, Ερναντέζ (69′ Ντανίλο), Ζαΐρ Εμερί, Ουγκάρτε, Μπαρκολά (83′ Σολέρ), Ντεμπελέ (69′ Ρουίθ), Κολό Μουανί, Εμπαπέ (32′ Ράμος)

ΜΑΡΣΕΙΓ: Λόπεθ, Μπεμπά, Ζιγκό, Μπαλέρντι (83′ Μεϊτέ), Κλος (83′ Ναντίρ), Ουναχί (46′ Χαρίτ), Ρονζιέ, Βερτού, Λόντι, Βιτίνια (46′ Εντιάιγ), Ομπαμεγιάνγκ (75′ Κορέα)