Παρθενική νίκη για Λανς | Δίνει συνέχεια στο καλό ξεκίνημα η Χάβρη

Οι περσινοί δευτεραθλητές πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με “λυτρωτή” τον Γκιλαβογκί στο 84′. Η ομάδα του Έλσνερ, από τη πλευρά της, επικράτησε της Κλερμόν συνεχίζοντας τις θετικές εμφανίσεις που έχει κάνει στο ξεκίνημα της Ligue 1, εκμεταλλευόμενη το δυναμικό πρώτο της επτάλεπτο.

Χάβρη – Κλερμόν 2-1

Οι γηπεδούχοι, όντες “φουριόζοι” από την ισοπαλία με τη Λυών άνοιξαν το σκορ από τα αποδυτήρια, με τον Αλιούι να σκοράρει στο 4′ από σέντρα του Καζιμίρ. Ο ίδιος δημιούργησε και το δεύτερο γκολ στο 7′, με τον Μπαγιό να εκτελεί τον Ντιό και να κάνει το 2-0. Η Κλερμόν προσπάθησε να ισορροπήσει όσον αφορά την κατοχή και τις τελικές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και αυτό είχε αποτέλεσμα αφού, στο 45+2′ ο Κονατέ πήρε το ριμπάουντ από απομάκρυνση των γηπεδούχων και μείωσε στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το 2-1. Στο δεύτερο μέρος, η Χάβρη απείλησε με τον Μπαγιό στο 68′ από το ύψος της περιοχής. Στο 76′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι με την φάση να εξετάζεται χωρίς αποτέλεσμα για αυτούς. Οι πρωταθλητές της περσινής Ligue 2 κράτησαν τη νίκη ως το τέλος, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και το καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Λανς  – Τουλούζ 2-1

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την ισοπαλία με τη Σεβίλλη στην πρεμιέρα του Champions League, η Λανς έφτασε κοντά στο γκολ μόλις στο 2′, όταν ο Τόμασον μετά από προσωπική ενέργεια σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Αγκιλάρ στο 21′, με τη τύχη να έχει γυρισμένη τη πλάτη στους γηπεδούχους στην αρχή του παιχνιδιού. Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, αυτό φάνηκε στο 33′ όταν ο Πίνα με προσωπική ενέργεια και ωραίο τσίμπημα άνοιξε το σκορ για την Τουλούζ. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 45’+2′ με τον Σαίντ να ισοφαρίζει με ωραία προσωπική ενέργεια και το 1-1 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η περσινή δευτεραθλήτρια μπήκε δυνατά με φάσεις των Μεντίνα και Σοτόκα στο 50′ και 52′ αντίστοιχα. Ο Γκιλαβογκί στο 84′ έδωσε, τελικά, το προβάδισμα στη Λανς και ταυτόχρονα την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 91′ ο Γουαχί σκόραρε αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και έτσι το αποτέλεσμα δεν άλλαξε με τη Λανς να κάνει “σεφτέ” στις νίκες στο πρωτάθλημα.