H Ναντ πήρε τη ματσάρα κόντρα στη Λοριάν

Σε ένα παιχνίδι με οκτώ γκολ, τα “καναρίνια” ήταν αυτά που πήραν τη νίκη με 5-3 και ανέβηκαν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα στο Γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Ναντ ήταν αυτή που τελικά κατάφερε να πάρει το τρίποντο, επικρατώντας 5-3 της Λοριάν στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Ligue 1.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τη Λοριάν, η οποία μόλις στο 6ο λεπτό κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Κρούπι πήρε τη μπάλα και σκόραρε, βάζοντας την ομάδα του από νωρίς σε θέση οδηγού. Η ισοφάριση από τη Ναντ, ήρθε στο 42ο λεπτό, με τον Αμπλίν να κάνει το 1-1 και να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση λίγο πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ναντ κατάφερε να κάνει την απόλυτη ανατροπή και να πάρει προβάδισμα. Ο Κομέρτ πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά έγραψε το 2-1.  Το 3-0 δεν άργησε να έρθει, και με το γκολ του Μοχάμεντ στο 55ο λεπτό τα “καναρίνια” απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Φεβρ στο 76ο λεπτό, ενώ στο 83′ ο Μολετ σκόραρε ξανά για το 4-2. Η απάντηση της Λοριάν ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Γάλλο μέσο να κάνει το 4-3. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε στο 90+8 ο Σιμόν, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.