Ο Μπούλκα κράτησε τη Νις όρθια, ο Μπόγκα της έδωσε το τρίποντο

Στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής, οι φιλοξενούμενοι “σόκαραν” το Πριγκιπάτο στις καθυστερήσεις, καθώς βρήκαν το νικητήριο γκολ με τον επιθετικό από την Ακτή Ελεφαντοστού και επικράτησαν με 1-0. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης για την 6η αγωνιστική της Ligue 1 ο Πολωνός τερματοφύλακας, ο οποίος απέκρουσε εις διπλούν τα πέναλτι του μοιραίου Μπαλογκάν.

Στο ξεκίνημα του ντέρμπι οι Μονεγάσκοι είχαν την διάθεση να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θα “ξεκλείδωνε” την άμυνα των φιλοξενουμένων. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 11′ Συγκεκριμένα, έπειτα και από εξέταση του VAR, ο Γάλλος διαιτητής, Μπενουά Μιλό υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ωστόσο, ο νεοαποκτηθέντας Αμερικανός επιθετικός, Φολαρίν Μπαλογκάν δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ το κερδισμένο πέναλτι, καθώς είδε τον Μπούλκα να του λέει όχι. Στην συνέχεια η Νις πήρε μέτρα στο γήπεδο και ανέκτησε την κατοχή προσπαθώντας να γίνει επικίνδυνη. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι ήρθε στο 40′. Ο Τερέμας Μόφι βγήκε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή αλλά το σουτ σταμάτησε πάνω στον Φίλιπ Κεν.

Στην επανάληψη οι Μονεγάσκοι μπήκαν με την ίδια ορμή του πρώτου, ψάχνοντας το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο 55′ κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι στο ματς. Ωστόσο, ο απίστευτος Πολωνός τερματοφύλακας, Μαρτσίν Μπούλκα απέκρουσε για δεύτερη φορά την εκτέλεση του Μπαλογκούν. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με την Νις να… περιμένει την Μονακό, χωρίς όμως οι γηπεδούχοι να δημιουργούν επικίνδυνες φάσεις. Στο 77′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στον “παγώσουν’ το “Stade Louis-II“. Συγκεκριμένα, η κεφαλιά του Γιουσούφ Ενταγισιμιγέ δεν βρήκε στόχο. Μάλιστα, στο 85΄ακυρώθηκε και γκολ του Μπεν Γεντέρ, καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Νις βρήκε τον λυτρωτή της, με τον Ζερεμί Μπογκά να σκοράρει με ένα άψογο τελείωμα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Έτσι, “έσπασε” το αήττητο των γηπεδούχων, ενώ η Νις ανέβηκε στην πρώτη θέση της Ligue 1.