O 17χρονος Γκίου… λύτρωσε την Μπαρτσελόνα

Οι “Μπλαουγκράνα” δυσκολεύτηκαν, όμως κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της La Liga.

Αρκετές ήταν οι μονομαχίες στα πρώτα λεπτά εκατέρωθεν. Στο 10ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Κανσέλο βρήκε τον Ζοάο Φελίξ στο ύψος του πέναλτι, αλλά το μονοκόμματο πλασέ του Πορτογάλου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στην επόμενη φάση, στο 14′, οι “Μπλαουγκράνα” απείλησαν ξανά με το δυνατό σουτ του Φέρμιν Λόπεθ να… δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Σιμόν. Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Μπιλμπάο ήρθε στο 21ο λεπτό, με το σουτ του Ινάκι να σταματάει στον Τερ Στέγκεν. Ο ρυθμός έπεσε και λίγο πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Νίκο Γουίλιαμς βγήκε σε… ευνοϊκή θέση, όμως ο Τερ Στέγκεν του είπε “όχι” και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το απόλυτο… μηδέν.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και σπατάλησαν σημαντικές φάσεις με τους Ινάκι και Νίκο Γουίλιαμς στα πρώτα λεπτά. Στο 58′ ήρθε μεγάλη φάση από τον Ζοάο Φελίξ, ο οποίος αρχικά πλάσαρε, ο Σιμόν είπε “όχι”, κάτι που έκανε και στη συνέχεια της φάσης στον Φέρμιν Λόπεθ. Στο 63′, ο 16χρονος Γιαμάλ που πέρασε ως αλλαγή στο ματς, βρέθηκε στο τετ-α-τετ απέναντι από τον Ουνάι Σιμόν, σημάδεψε την κλειστή γωνία, αλλά αστόχησε. Ο ρυθμός είχε πέσει, όμως οι Καταλανοί συνέχισαν να πιέζουν για την επίτευξη ενός γκολ. Στο 80ο λεπτό ήρθε η… λύτρωση για την ομάδα του Τσάβι. Ο Ζοάο Φέλιξ με υπέροχη κάθετη έβγαλε τον 17χρονο Μαρκ Γκίου στο τετ-α-τετ και εκείνος εκτέλεσε άψογα γαι το 1-0. Η ομάδα του Ερνέστο Βαρβέλδε δεν βρήκε την απάντηση για να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας και έτσι οι “Μπλαουγκράνα” πανηγύρισαν ένα σημαντικό “τρίποντο”.

ΓΚΟΛ: 80′ Γκούιου
ΔΟΚΑΡΙ: 10′ Φέλιξ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16′ Γκάβι, 41′ Ρομέου, 83′ Γκούι / 37′ Γκαρθία, 73′ Αντού, 89′ Ντε Μάρκος
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κανσέλο, Κρίστενσεν (60′ Αραούχο), Μαρτίνεθ, Μπαλντέ (79′ Αλόνσο), Ρομέου (60′ Γιαμάλ), Γκάβι, Γκουντογκάν, Φέρμιν Λόπεθ (79′ Γκίου), Ζοάο Φέλιξ, Φεράν Τόρες.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ερνέστο Βαρβέλδε): Ουνάι Σιμόν, Ντε Μάρκος, Βιβιάν, Παρέδες, Μπερσίτσε (26′ Λέκουε), Γκαρθία (76′ Γκόμες), Ερέρα, Νίκο Γουίλιαμς (76′ Ρεμίρο), Ινιάκι Γουίλιαμς, Σανθέτ (60′ Πράδος), Γκουρουθέτα (67′ Αντού).