Δεν βρίσκει λύσεις η Βιγιαρεάλ

Τα “κίτρινα υποβρύχια” δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα για μια ακόμα αναμέτρηση στο ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς έμεινε ισόπαλη με την Αλαβές με σκορ 1-1.

Η Βιγιαρεάλ αντιμετώπισε την Αλαβές, με την ομάδα του Ρόχο Μαρτίν να αγνοεί την νίκη στο Ισπανικό πρωτάθλημα για τέσσερις αναμετρήσεις με την τελευταία νίκη να ήταν κόντρα στην Αλμερία στις 17/9. Στην αναμέτρηση η ομάδα της Βιγιαρεάλ είχε στιγμές για να ανοίξει το σκορ, με τις τελικές των παικτών της γηπεδούχο ομάδας να μην καταλήγουν στον στόχο. Το ημίχρονο τελείωσε με αρκετές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου με τον διαιτητή να μοιράζει κίτρινες κάρτες για να ηρεμήσει τους παίκτες των δυο ομάδων.

Στο δεύτερος μέρος οι ομάδες έγιναν πιο ουσιαστικές στο παιχνίδι τους, με τους Βάσκους να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να ανοίγουν το σκορ με τον Σάμου, στο 48ο λεπτό με την έναρξη του ημιχρόνου. Τα “κίτρινα υποβρύχιακέρδισαν πέναλτι με τον Γκιγέρμο Μορένο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ισοφαρίζει με στο 65ο λεπτό, προσφέροντας “άγρια ομορφιά” στην αναμέτρηση. Με τις αλλαγές που έγιναν και από του δυο προπονητές δεν άλλαξε τίποτα στον αγώνα, καθώς καμία από τις δυο μετά την επίτευξη των τερμάτων τους δεν βρήκαν χώρους και το τελικό 1-1 δεν άφησε καμία από τις δυο ικανοποιημένες.