Η Χιρόνα ονειρεύεται τα αστέρια

Η ομάδα του Μίτσελ συνέτριψε της Αλμερία με 5-2 και μετά από αυτή την νίκη επανέρχεται στην κορυφή της La Liga με συγκάτοικο την Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η ομάδα του Λαθάρτε δεν μπορεί να ξεφύγει από την ζώνη του υποβιβσμού .

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Λέο Μπατιστάο να εκτελεί τον πορτιέρο των γηπεδούχων κάνοντας το 1-0. Στο 24ο λεπτό ο Ισπανός επιθετικός έκανε δυο τα τέρματα του δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με δύο γκολ. Η Χιρόνα όμως μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ισσορόπησε το ματς. Στο 37ο λεπτό μείωσε το σκορ με τον Μαρτίν στο, ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Ντόφμπικ σε 2-2 και έφτασε στην ολική ανατροπή πριν το ημίχρονο με το δεύτερο γκολ του Ουκρανού στο 43ο λεπτό.

Στην επανάληψη η ομάδα της Χιρόνα μπήκε εντελώς διαφορετική σε σχέση με το ξεκίνημα της προσπαθώντας να βγει μπροστά κατά κύματα, με την δημιουργία φάσεων να είναι σε πρώτο πλάνο. Στο 70ο λεπτό η ομάδα του Μίτσελ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με το Σάβιο να σκοράρει το τέταρτο γκολ και να κλειδώνει την νίκη σε μια αναμέτρηση που ο ρυθμός δεν σταμάτησε ποτέ να υπάρχει. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Στουάνι στο 85ο λεπτό, με το κοινό της ομάδας να αποθεώνει τους παίκτες μετά από μια ακόμα πειστική εμφάνιση κυρίως από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.