“Φρέναρε” τη Ρεάλ η Σεβίλλη

Η διακοπή για τις Εθνικές ομάδες επηρέασε αρνητικά τους Μαδριλένους, που είχαν μόλις τη δεύτερή τους απώλεια στο ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς έμειναν στο 1-1 στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” απέναντι στους Σεβιγιάνους.

Προβλημάτισε η Ρεάλ στην επιστροφή της στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις και φεύγει με δύο χαμένους βαθμούς από την Ανδαλουσία, μία εβδομάδα πριν το “Clasico” (28/10) στη Βαρκελώνη, κάτι που η Μπαρτσελόνα μπορεί να εκμεταλλευτεί αύριο (22/10) απέναντι στη Μπιλμπάο και να μειώσει την απόσταση από την κορυφή στον πόντο.

Μάλιστα, το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι που προερχόταν από τέσσερις συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, φλέρταρε με την δεύτερη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά έσωσε την ισοπαλία στο τέλος, σε ένα ματς με μεγάλη ένταση και πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Ράμος, που τέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του.

Μόλις στο 4ο λεπτό, η Ρεάλ βρήκε δίχτυα με τον Βαλβέρδε, αλλά με τη βοήθεια του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τελικά το σκορ άνοιξε στο 74′ με αυτογκόλ του Αλάμπα, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κέπα, κάνοντας το 1-0 για τη Σεβίλλη. Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση, με τον Καρβαχάλ να σκοράρει με κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο 78′.