O Μπεμπέ χάρισε τη νίκη στη Ράγιο

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, η Βαγιεκάνο κατάφερε να αποδράσει από το “Estadio Gran Canaria” και να επικρατήσει της Λας Πάλμας με 1-0, χάρη σε γκολ του πλάγιου επιθετικού από το Πράσινο Ακρωτήρι στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της La Liga.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα τα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να κυκλοφορούν την μπάλα. Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε από τους φιλοξενούμενους στο 15′, αλλά η βολίδα του Πατέ Σις, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 34′, οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, ο Μουνίρ Ελ Χαντάντι αστόχησε από την άσπρη βούλα, αφού ο Ντιμιτριέφσκι απέκρουσε το πέναλτι του Ισπανού επιθετικού.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο. Ο ρυθμός του ματς ήταν αργός και η παραγωγή των φάσεων ήταν πενιχρή. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, φρεσκάροντας τις ομάδες τους, χωρίς ωστόσο να δημιουργείται κάτι το σπουδαίο. Εκεί που το παιχνίδι, που φαινόνταν ότι θα έληγε δίχως τέρματα, ο Μπεμπέ χάρισε το διπλό στη Ράγιο Βαγιεκάνο. Στις καθυστερήσεις ο πλάγιος επιθετικός δεν λάθεψε από την… άσπρη βούλα και έκανε το 1-0, που ήταν το τελικό σκορ του ματς.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους 16 βαθμούς και ανέβηκαν στην θέση. Στο αντίποδα, η ομάδα από τις Κανάριες Νήσους έμειναν στην 12η θέση και τους 11 βαθμούς.