Άλμα… πεντάδας για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

Oι Βάσκοι επικράτησαν 1-0 της Μαγιόρκα στο πλαίσιο της μεταξύ τους αναμέτρησης για τη 10η αγωνιστικής της La Liga και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ η οποία επικράτησε 1-0 της Μαγιόρκα και έκανε βαθμολογικό… άλμα ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα κυρίως στον χώρο του κέντρου. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 12ο λεπτό για τη Μαγιόρκα, με τον Λάριν να κάνει ωραία κίνηση, να φτάνει σε θέση βολής και να σουτάρει, με τον Ρεμίρο να λέει “όχι” κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ.

Στην επανάληψη, η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Στο 64ο λεπτό, ο Τακεφούσα Κούμπο τροφοδότησε τον Μέντεζ, ο οποίος με το κεφάλι έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Μικέλ Ογιαρθάμπαλ βγήκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ και με ψυχραιμία εκτέλεσε για το 2-0. Όμως, μετά από εξέταση του VAR, διαπιστώθηκε πως υπήρχε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης και το γκολ ακυρώθηκε με το 1-0 να διατηρείται έως το τέλος και τη Ρεάλ Σοσιεδάδ να παίρνει το τρίποντο που την ανεβάζει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μαγιόρκα από την άλλη, βρίσκεται στην 14η θέση με οκτώ βαθμούς, γνωρίζοντας ακόμη μία ήττα.

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Ελουστόντο, Θουμπέλδια, Πατσέκο, Μουνιόθ, Μέντεθ, Θουμπιμέντι, Μερίνο, Ζαχαριάν, Φερνάντεθ, Οϊαρθάμπαλ

Μαγιόρκα: Ράικοβιτς, Γκονσάλες, Βάλιεντ, Νάστασιτς, Κοπέτε, Ροντρίγκεθ, Σάντσεθ, Κόστα, Λάτο, Λάριν, Μουρίκι