Σκότωσε τους… λύκους στο “Θέατρο των ονείρων”

Οι “κόκκινοι διάβολοι” τα… χρειάστηκαν, όμως χάρη στην κεφαλιά του Βαράν και τον εκπληκτικό Ονάνα κατάφεραν να επικρατήσουν 1:0 της Γουλβς, στην αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική της Premier League.

H Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που τελικά βρήκε δίχτυα και πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Παρά το γεγονός πως η Γουλβς κατάφερε να γίνει απειλητική και να… δημιουργήσει πρόβλημα στους γηπεδούχους, ηττήθηκε 1:0 χάρη στην εύστοχη κεφαλιά του Βαράν, ξεκινώντας με ήττα για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ονάνα, μπαίνοντας με το… δεξί στις υποχρεώσεις τους για τη νέα χρονιά.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση, με την Γουλβς να δυσκολεύει αρκετά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 6′, με τον Μάουντ να προσπαθεί να μπει στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να τα καταφέρνει. Η απάντηση των “λύκων” ήταν άμεση, με τον Κασεμίρο να σταματά την επίθεση των φιλοξενούμενων πριν ο Σαράμπια καταφέρει να πάρει τη μπάλα. Ο Σα στη συνέχεια με μια εκπληκτική απόκρουση στέρησε το γκολ από τον Ράσφορντ και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 26ο λεπτό, ήρθε και η τεράστια ευκαιρία για τη Γουλβς με τον Σαράμπια. Ο Κούνια… άδειασε Κασεμίρο και Μαρτίνες με τον Ισπανό να σουτάρει δίπλα από την εστία. Ο Βραζιλιάνος φορ στη συνέχεια, έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια κολλημένες στο… μηδέν.

Η Γουλβς ξεκίνησε με το… μαχαίρι στα δόντια το δεύτερο μέρος απειλώντας με το καλησπέρα την αντίπαλη εστία. Στο 49ο λεπτό, ο Κούνια βρέθηκε σε θέση βολής, όμως δεν κατάφερε να τελειώσει όπως θα ήθελε τη φάση, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Η Γιουνάιτεντ απάντησε άμεσα με τον Άντονι όμως ο Ντόουσον κατάφερε να απομακρύνει. Οι “λύκοι” συνέχισαν δυνατά, με τον Βραζιλιάνο φορ να παραμένει ιδιαίτερα απειλητικός, όμως ο Ονάνα είπε για ακόμη μια φορά “όχι”. Στο 76ο λεπτό όμως η Γιουνάιτεντ βρήκε δίχτυα. Ο Μπρούνο τροφοδότησε τον Μπισάκα, εκείνος έδωσε στον Βαράν που με το κεφάλι “έγραψε” το 1:0. Ο Καμερουνέζος κίπερ με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις στις προσπάθειες του Φάμπιο Σίλβα κράτησε ανέπαφη την εστία του. Οι “λύκοι” πίεσαν στα τελευταία λεπτά και… έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις προσπάθειές τους σε γκολ με τον Ονάνα να κάνει τρομερές αποκρούσεις και έτσι το 1:0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει το τρίποντο.

Γκολ: 76′ Bαράν / –
Κίτρινες: 17′ Μαρτίνες, 45′ Σο / 27′ Λεμινά, 35′ Νούρι, 69′ Νέτο