Αλληλοεξουδετέρωση στο Λονδίνο

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Premier League, αφού Τσέλσι και Λίβερπουλ έμειναν ισόπαλες 1:1, στο “Στάμφορντ Μπριτζ”.

Στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι του αγγλικού πρωταθλήματος, Τσέλσι και Λίβερπουλ έμειναν στο 1:1 στο Λονδίνο, σε ένα ματς όπου η… μπίλια θα μπορούσε να κάτσει και στις δύο πλευρές!

Με εξαιρετικό τέμπο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες προσπάθησαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Μόλις στο 12′, η Λίβερπουλ σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, το σουτ του Σαλάχ όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ό,τι δεν κατάφερε ο Αιγύπτιο, το έκανε έξι λεπτά αργότερα ο Λουίς Ντίας, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την καταπληκτική πάσα του Σαλάχ και από κοντά έκανε το 1:0, νικώντας τον Σάντσες. Οι “κόκκινοι” έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και στο 31′ σκόραραν ξανά με τον Σαλάχ, το γκολ του οποίου ακυρώθηκε με χρήση VAR, αφού ήταν εκατοστά εκτεθειμένος. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Λονδρέζοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Σε φάση διαρκείας στα καρέ της Λίβερπουλ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες, ο Τσίλγουελ με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Ντισασί και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο ντεμπούτο του. Η ομάδα του Κλοπ φαινόταν… ζαλισμένη και τρία λεπτά μετά δέχτηκε και δεύτερο τέρμα με τον Τσίλγουελ, ωστόσο στάθηκε τυχερή, αφού και αυτό το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με καλή στιγμή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Φαν Ντάικ να δοκιμάζει τα… πόδια του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 56′ απείλησε η Τσέλσι με τον Τσίλγουελ, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Άλισον. Η Λίβερπουλ ήταν νωθρή, με τους Λονδρέζους να έχουν τον έλεγχο και να απειλούν στο 72′ με τον Τζάκσον, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να βρουν δίχτυα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λίβερπουλ άγγιξε το γκολ της νίκης με τον Νούνιες, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Άλισον. Ένα λεπτό αργότερα, η Τσέλσι βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει τελική.//Κ.

ΓΚΟΛ: 37′ Ντισασί / 18′ Ντίας
Δοκάρι: 12′ Σαλάχ
Κίτρινες: 4′ Τσουκουεμέκα, 32′ Φερνάντες, 85′ Τζάκσον / 32′ Ζότα, 68′ Αλεξάντερ – Άρνολντ, 85′ Κονατέ, 89′ ΜακΆλιστερ
Κόκκινη:

Τσέλσι (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Σάντσες, Ντισασί, Σίλβα, Κόλγουιλ, Τζέιμς (76′ Γκουστό), Έντσο Φερνάντες, Γκάλαχερ, Τσουκουεμέκα (81′ Μούντρικ), Τσίλγουελ (90′ Ουγκοτσούκου), Στέρλινγκ (81′ Μάατσεν), Τζάκσον.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, ΜακΆλιστερ, Σομποζλάι, Χάκπο (66′ Τζόουνς), Ντίαζ (77′ Ντόακ), Σαλάχ (77′ Έλιοτ), Ζότα (66′ Νούνιες).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στην Premier League: