Το πρώτο φετινό τρίποντο της Νιούκαστλ και η ανταγωνιστική Άστον Βίλα

Με το “δεξί” ξεκίνησαν τη σεζόν 2023/24 στην Premier League οι “καρακάξες”, καθώς κυριάρχησαν απέναντι στους αξιόμαχους στο πρώτο ημίχρονο “χωριάτες” στο “Σέιντ Τζέιμς Παρκ”, πετυχαίνοντας το τελικό 5:1.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς είχε εξ αρχής εξαιρετικό ρυθμό, με τη Νιουκάστλ να παίρνει τα ηνία. Οι “καρακάξες” δεν άργησαν να μετουσιώσουν τη… φόρα με την οποία μπήκαν στο παιχνίδι σε ένα γκολ. Ο Σάντρο Τονάλι ξεκίνησε ονειρικά την καριέρα του στην Premier League, αφού στο 6ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα… “ξυράφι” του Γκόρντον και σκόραρε με ένα φοβερό βολέ, ανοίγοντας από νωρίς το σκορ.

Η απάντηση της Άστον Βίλα όμως, ήρθε πολύ γρήγορα, μην επιτρέποντας έτσι τη χαρά στο “Σέιντ Τζέιμς Παρκ” να γίνει… έντονη. Η σέντρα του Ντιν βρήκε το κεφάλι του Γουότκινς στο 11′ και ο Άγγλος μετουσίωσε την κεφαλιά σε πάσα, για να σκοράρει ο Ντιαμπί με εξαιρετικό βολέ στην κίνηση, το πρώτο γκολ του Γάλλου στην Premier League.

Το παιχνίδι ήταν με… τέρμα “γκάζια” και στο 16ο λεπτό, ο Ίσακ επανέφερε το προβάδισμα της Νιουκάστλ, έπειτα από γύρισμα του Μπότμαν μετά από στημένη μπάλα. Η φάση εξετάστηκε από τον VAR για οφσάιντ του Ολλανδού, όμως παράβαση δεν υπήρχε και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ο Γουότκινς προσπάθησε να απειλήσει με ένα πλάσε της μίας επαφής στο 24′, όμως ο Πόουπ ήταν σε ετοιμότητα. Το μελανό σημείο της κατά τα άλλα θαυμάσιας αναμέτρησης, ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Τάιρον Μινγκς, έπειτα από σύγκρουση που είχε με τον Γκιμαράες. Ο Άγγλος στόπερ έμεινε κάτω για πάνω από πέντε λεπτά και τελικά αντικαταστάθηκε στο 31ο λεπτό από τον Πάου Τόρες, βγαίνοντας με φορείο.

Ο Μουσά Ντιαμπί είχε την ευκαιρία στο 42′ να ισοφαρίσει, όμως το τελείωμά του βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών. Μετά την έξοδο του Μινγκς, ο ρυθμός του αγώνα φυσιολογικά έπεσε και το ημίχρονο έληξε χωρίς άλλες τροπές.

Το δεύτερο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο και ο ξέφρενος ρυθμός του πρώτου, δεν ήταν υπαρκτός. Ωστόσο, η Νιούκαστλ βρήκε γερά πατήματα στο γήπεδο μετά το 55′, με αποτέλεσμα να δημιουργεί τακτικά και να γίνεται επικίνδυνη.

Αυτή η κατάσταση μετουσιώθηκε σε γκολ πολύ γρήγορα, αφού στο 58′, ο Ίσακ εκμεταλλεύτηκε το σοβαρό λάθος του Κόνσα και πλάσαρε τον Μαρτίνεζ για το 3:1. Δύο λεπτά μετά, ο Σουηδός είχε την ευκαιρία για το χατ-τρικ, όμως Αργεντινός γκολκίπερ της “Βίλα” είπε ένα μεγάλο “όχι” σε τετ-α-τετ.

Οι “χωριάτες” έφτασαν κοντά στο να μειώσουν στο 64′ με τον Μάτι Κας, αλλά ο Πολωνός αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία, καθώς ο Πόουπ είχε “νικηθεί” λόγω απόκρουσης σε σουτ του Γουότκινς. Η ανωτερότητα του Νιούκαστλ συνεχίστηκε και μετά την πληθώρα αλλαγών στις οποίες προχώρησε ο Έντι Χάου.

Μάλιστα, μία από αυτές, ο Κάλουμ Γουίλσον χρίστηκε σκόρερ στο 78′ βάζοντας το “κερασάκι στην τούρτα”. Ο Άγγλος σέντερ φορ δέχθηκε μία παράλληλη πάσα από τον Χάρβεϊ Μπαρνς και τελείωσε τη φάση εύκολα.

Οι “μάγκπις” είχαν τουλάχιστον άλλες δύο καλές ευκαιρίες, για να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως τις χαράμισαν. Η μία μάλιστα, ήταν σε ουσιαστικά κενή εστία, όμως ο Τόρες και ο Μαρτίνεζ έσωσαν την κατάσταση την ύστατη στιγμή.

Ο Χάου έκανε τις τελευταίες του αλλαγές περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ματς, με σκοπό να διαχειριστεί το κυριαρχικό αποτέλεσμα. Ο Χάρβεϊ Μπαρνς προστέθηκε στη λίστα των παικτών που σκόραραν στο ντεμπούτο τους στον αγώνα, με τον Άγγλο να εκμεταλλεύεται την εκπληκτική κάθετη του Γουίλσον και να σκοράρει στο 90+1′, “γράφοντας” το τελικό 5:1.

ΓΚΟΛ: 6′ Τονάλι, 11′ Ντιαμπί, 16′, 58′ Ίσακ, 77′ Γουίλσον, 90+1 Μπαρνς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 9′ Λουίζ, 32′ Ντιν, 45+9′ Μαρτίνεζ, 45+10 Μπότμαν, 48′ Κας, 53′ Γκόρντον, 67′ Γκιμαράες

ΚΟΚΚΙΝΗ: –

ΔΟΚΑΡΙ: –

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Για πρώτη φορά στην καριέρα του, ο Αλεξάντερ Ίσακ πέτυχε δύο γκολ σε ένα ματς.

Νιουκάστλ (Έντι Χάου): Νικ Πόουπ, Κίραν Τρίπιερ, Σβεν Μπότμαν, Φάμπιαν Σερ, Νταν Μπερν, Ζοέλιντον, Σάντρο Τονάλι (90+2′ Άντερσον), Μπρούνο Γκιμαράες (86′ Λόνγκσταφ), Άντονι Γκόρντον (68′ Μπαρνς), Αλεξάντερ Ίσακ (68′ Γουίλσον), Μιγκέλ Αλμιρόν (86′ Μέρφι).

Άστον Βίλα (Ουνάι Έμερι): Εμιλιάνο Μαρτίνεζ, Μάτι Κας (87′ Φιλόγκενε), Έζρι Κόνσα, Τάιρον Μινγκς (31′ Τόρες), Λούκας Ντιν, Ντάγκλας Λουίζ, Τζον Μαγκίν (64′ Κάρλος), Μούσα Ντιαμπί (87′ Κοουτίνιο), Λεόν Μπέιλι (46′ Τίλεμανς), Μπουμπακάρ Καμαρά, Όλι Γουότκινς

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής στην Premier League: