Αγχωτική νίκη στην πρεμιέρα για τους “κανονιέρηδες”

Η Άρσεναλ έκανε τη δουλειά απέναντι στη Νότγχαμ, πήρε… αγχωτική νίκη με 2:1 στο “Έμιρεϊτς” κόντρα σε μια μαχητική Φόρεστ και ξεκίνησε νικηφόρα τη σεζόν 2023-24 στην Premier League.

Οι “κανονιέρηδες” έκαναν τα εύκολα-δύσκολα στο φινάλε, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2:1 σε βάρος της “μαχητικής” Νότιγχαμ Φόρεστ στο “Έμιρεϊτς”, χάρη στα γκολ των Ενκέτια και Σάκα από το πρώτο μέρος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κυκλοφορούσε με υπομονή την μπάλα η Άρσεναλ, αλλά δεν μπορούσε να βρει το “ρήγμα” απέναντι σε μια καλοστημένη Φόρεστ στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, η Νότιγχαμ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 11′, με τον Τζόνσον να φεύγει πίσω από την πλάτη της αντίπαλης άμυνας, να βγαίνει απέναντι από τον Ράμσντεϊλ όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Το ποσοστό κατοχής των “κανονιέρηδων” στα πρώτα 15 λεπτά ξεπερνούσε το 90%, αλλά η μοναδική ευκαιρία στο ματς ήταν της Φόρεστ. Μια τρομερή ενέργεια από τον Μαρτινέλι όμως από τα αριστερά που με… πιρουέτα τροφοδότησε τον Ενκετιά μέσα στην περιοχή και εκείνος νίκησε τον Τέρνερ έβαλε την Άρσεναλ μπροστά στο σκορ στο 26′. Γκολ ζωγραφιά από τον Σακά στο 32′ και 2:0 για τους “κανονιέρηδες”. Οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα πίεσαν ψηλά και έκλεψαν την μπάλα, ο Σάκα έγινε αποδέκτης της έξω από τη μεγάλη περιοχή και προς τα δεξιά. Στη συνέχεια έκανε κίνηση προς τον άξονα και με το αριστερό έστειλε την μπάλα εκεί που ο Τέρνερ δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα. Χάρη σε δύο υπέρ-ποιοτικές ενέργειες, η Άρσεναλ πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα δύο τερμάτων κι έφτιαξε ένα στιβαρό προβάδισμα για τη συνέχεια.

Η Άρσεναλ μπήκε στο δεύτερο μέρος και είχε την κατοχή της μπάλας, έψαχνε ένα τρίτο γκολ, με την Φόρεστ να περιορίζεται σε έναν πιο παθητικό ρόλο χωρίς να δείχνει ικανή να απειλήσει τους “κανονιέρηδες”. Οι γηπεδούχοι είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους, έκαναν διαχείριση του σκορ και κρατούσαν χωρίς δυσκολία το 2:0 του πρώτου μέρους. Στο 76′ η Άρσεναλ “άγγιξε” το 3:0, αλλά το συρτό σουτ του Ράις σταμάτησε στο δοκάρι, αφού πρώτα την βρήκε με τα ακροδάχτυλα ο Τέρνερ. Η Νότιγχαμ μπήκε ξανά στο ματς στο 82′. Έφυγε στην αντεπίθεση η Φόρεστ εξαιρετικά, ο Ελάνγκα γύρισε την μπάλα και ο Αβονίγι από κοντά μείωσε σε 2:1. Η μπάλα στα τελευταία λεπτά ήταν “πάνω κάτω” και το παιχνίδι απέκτησε έναν “άγριο” ρυθμό”, με τους φιλοξενούμενους να τα παίζουν όλα για όλα για να φτάσουν στην ισοφάριση. Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς και η Άρσεναλ μπήκε με το δεξί στη σεζόν 2023-24 στην Premier League.

ΓΚΟΛ: 26′ Ενκέτια, 32′ Σάκα / 82′ Αβονίγι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+5′ Τίμπερ, 90’+2′ Γουάιτ / 28′ Άινα, 81′ Μανγκαλά
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –
ΔΟΚΑΡΙ: 76′ Ράις / –

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Πάρτεϊ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Τίμπερ (50′ λ.τρ. Τομιγιάσου), Όντεγκααρντ, Ράις, Χάβερτς, Σάκα, Ενκέτια (74′ Τροσάρ), Μαρτινέλι (86′ Γκάμπριελ).

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Τέρνερ, Μπολί, Γουόραλ (90′ Γουντ), ΜακΚένα, Οριέ, Γιέιτς, Μανγκαλά (90′ Κουγιατέ), Άινα (72′ Γουίλιαμς), Ντανίλο (72′ Αβονίγι), Τζόνσον (80′ Τζόνσον), Γκιμπς-Γουάιτ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής στην Premier League: