Κυριαρχική η Τότεναμ, άντεξε η συμπαγής Μπρέντφορντ

Στο 2:2 του πρώτου ημιχρόνου έμειναν μέχρι το τέλος οι “μέλισσες” με τα “σπιρούνια” στο “Gtech Community Stadium”, για την 1η αγωνιστική της Premier League.

Ευχαριστημένη η ομάδα του Τόμας Φρανκ με τον βαθμό, καθόλου όμως αυτή του Άγγελου Ποστέκογλου που στο δεύτερο μέρος ήταν πολύ ανώτερη. Η σέντρα του ματς άργησε περίπου 7 λεπτά, επειδή δεν υπήρχε… νερό στο γήπεδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας φυσιολογικό ρυθμό. Η Τότεναμ ευτύχησε να σκοράρει πρώτη και μάλιστα γρήγορα, όταν στο 11′ ο Ρομέρο εκμεταλλεύτηκε τη στημένη μπάλα του Μάντισον και σκόραρε με δυνατή κεφαλιά. Αμέσως μετά τον έλεγχο του γκολ από το VAR όμως, ο Αργεντινός βγήκε με αναγκαστική αλλαγή, λόγω κανονισμού ο οποίος μιλάει για «υποψία διάσεισης».

Στο 16′, ο Εμπεμό απείλησε την κλειστή γωνία του Βικάριο, όμως ο Ιταλός ήταν σε πλήρη ετοιμότητα. Ο Καμερουνέζος φορ νίκησε τελικά τον γκολκίπερ των “σπερς” και ισοφάρισε σε 1:1 στο 26′, με πέναλτι. Ο Σον ανέτρεψε τον Γιένσεν μερικά λεπτά νωρίτερα και με προτροπή του VAR, ο Τζόουνς είδε το ριπλέι και σημάδεψε στην άσπρη βούλα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και μετά την ισοφάριση, με τις δύο ομάδες να προσθέτουν σταδιακά ένταση και τρεξίματα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί όμως που πήραν το προβάδισμα 8 λεπτά πριν το ημίχρονο, όταν ο Χένρι εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του στην αντεπίθεση, γύρισε την μπάλα στον Γουϊσά στο πέναλτι και αυτός έκανε το 2:1.

Η πρώτη απειλή της Τότεναμ στην εστία του Φλέκεν μετά το γκολ του Ρομέρο, ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με το βολέ του Σον να φεύγει στην εξωτερική πλευρά της εστίας. Στιγμές μετά, ο Έμερσον Ρογιάλ κατάφερε να νικήσει τον Ολλανδό τερματοφύλακα, με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, φέρνοντας έτσι το ματς στα ίσα, στο 45+5.

Ο Χένρι με μία ακόμα τρομερή κούρσα, έδωσε στο… “πιάτο” γκολ στον Εμπεμό, αλλά ο Καμερουνέζος αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 45+10. Αυτή ήταν η τελευταία μεγάλη φάση ενός αν μη τι άλλο έντονου και γεμάτου πρώτου ημιχρόνου.

Καλύτερη βγήκε η Τότεναμ στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σταθερά την κατοχή, κερδίζοντας δεύτερες μπάλες και μην αφήνοντας τη Μπρέντφορντ να περάσει το κέντρο. Οι “μέλισσες” προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν μία ακόμα αντεπίθεση, αλλά το αδύναμο τελείωμα του Ντάμσγκααρντ χάλασε την προσπάθεια.

Ο Χιουνγκ-Μιν Σον είδε στο 60′ τον Φλέκεν να του αρνείται το πρώτο του γκολ με το περιβραχιόνιο των “σπιρουνιών”, σε μία φάση διαρκείας, στην οποία η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου πολιορκούσε με τον τρόπο παιχνιδιού της. Μία ακόμα ευκαιρία χαραμίστηκε στο 64′, όταν το σουτ του Ριτσάρλισον από δύσκολη γωνία δεν νίκησε τον Ολλανδό πορτιέρο της Μπρέντφορντ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο δεύτερο μέρος, πάτησαν πολλάκις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν είχα ουσιαστικές τελικές οι οποίες θα τους χάριζαν δυνητικά το 2:3. Η άμυνα της ομάδας του Τόμας Φρανκ, ήταν συμπαγής και τακτικά σωστή.

Η τελική του Βραζιλιάνου επιθετικού των “σπερς” στο 64ο λεπτό, ήταν τελικά η τελευταία μεγάλη του ματς, αφού η ομάδα του Ποστέκογλου δεν βρήκε ποτέ τη λύση και το τρίτο γκολ.

ΓΚΟΛ: 11′ Ρομέρο, 27′ Εμπεμό (πεν.), 37′ Γουϊσά, 45+5′ Έμερσον Ρογιάλ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25′ Βικάριο, 36′ Σάντσεζ, 36′ Μάντισον, 44′ Σκιπ, 62′ Χίκι