Πρεμιέρα με το… δεξί για τη Φούλαμ | Ισόπαλες Μπόρνμουθ – Γουέστ Χαμ

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλάμβανε η πρώτη αγωνιστική της Premier League, με τους “κότατζερς” να σοκάρουν τα “ζαχαρωτά” στο “Γκούντισον Παρκ” και να παίρνουν τη νίκη με 1:0. Eύκολη νίκη για Μπράιτον, ξεκίνησε ιδανικά τη σεζόν η Κρίσταλ Πάλας.

Σέντρα στην Premier League, με φουλ αγωνιστικούς ρυθμούς και ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις. Η Έβερτον ηττήθηκε από τη Φούλαμ στην πρεμιέρα με 1:0, παρόλο που εκείνη είχε τις φάσεις, ενώ η Μπράιτον επικράτησε εύκολα 4:1 της “νεοφώτιστης” Λούτον. Μπόρνμουθ και Γουέστ χαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1, ενώ η Κρίσταλ Πάλας πήρε το πρώτο της τρίποντο κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επικρατώντας 1:0.

Έβερτον – Φούλαμ 0:1

Η Έβερτον ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση απειλώντας με το… καλησπέρα τη Φούλαμ. Στο 5ο κιόλας λεπτό, ο Λένο σταμάτησε το τετ-α-τετ του Ντουκουρέ που έφτασε σε θέση βολής. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο μηδέν και τα “ζαχαρωτά” να έχουν τον πρώτο λόγο. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και πίεσαν, με την Έβερτον να διατηρεί  την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 73ο λεπτό η Φούλαμ άνοιξε το σκορ, με τον Ντεκόρντοβα Ριντ να κάνει το 1:0, τη στιγμή που η Έβερτον είχε χάσει τρομερές ευκαιρίες να σκοράρει. Στα τελευταία λεπτά τα “ζαχαρωτά” έψαξαν το γκολ, όμως οι προσπάθειές τους δεν απέδωσαν καρπούς, γνωρίζοντας την ήττα στην πρεμιέρα από τη Φούλαμ με 1:0.

Μπόρνμουθ – Γουέστ Χαμ 1:1

Δυνατές μονομαχίες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τη Γουέστ Χαμ να είναι αυτή που απειλεί. Στο 16ο λεπτό, έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Μπενραχμά να τροφοδοτεί τον Σούτσεκ και τον τελευταίο να πετυχαίνει το δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος, τα “σφυριά” άνοιξαν το σκορ με τον Μπόουεν, ενώ στο 64ο λεπτό η Μπόρνμουθ απάντησε με τον Ρόντγουελ που όμως πέτυχε το δοκάρι. Στο 82ο λεπτό, ήρθε και η ισοφάριση από τη Μπόρνμουθ με το σουτ του Σεμένιο να κοντράρει και να βγάζει τον Σολάνκι τετ-α-τετ που πέρασε τον Αρεολά και έκανε το 1:1. Η Γουέστ Χαμ απάντησε τρία λεπτά αργότερα, με τον Πακετά να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, να σουτάρει και τη μπάλα να σταματά στην κάθετη δοκό της αντίπαλης εστίας.

Μπράιτον – Λούτον 4:1

Η Μπράιτον ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, κυριαρχώντας απέναντι στην Λούτον. Στο 36ο λεπτό, βρήκε το πολυπόθητο τέρμα, με τον Μαρτς να βρίσκει δίχτυα μετά τη φοβερή σέντρα στου Μιτόμα, ενώ στο 39′ ο Γουέλμπεκ σημάδεψε το δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος, οι “γλάροι” ήταν και πάλι πιο ενεργητικοί βρίσκοντας και δεύτερο τέρμα χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζοάο Πέδρο. Στο 79ο λεπτό, ήταν η σειρά της Λούτον να σκοράρει από τα 11 βήματα, με τον Μόρις να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα της “νεοφώτιστης” στην Πρέμιερ Λιγκ και να μειώνει σε 2:1. H Mπράιτον όμως, δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο και με γκολ στο 85ο λεπτό έκανε το 3:1 χάρη στο ωραίο τελείωμα του Αντίγκρα, ενώ στο 90+5 “κλείδωσε” τη νίκη με το γκολ του Φέργκιουσον που διαμόρφωσε το τελικό 4:1.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 0:1

Χαμηλός ο ρυθμός στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να επιχειρούν παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά. Λιγοστές ήταν και οι φάσεις στη συνέχεια, με καμία από τις δύο να μην καταφέρνει να πετύχει ένα τέρμα. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Εντουάρ να κάνει το 1:0 και να ανοίγει το σκορ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στην Premier League: