“Καθάρισαν” εύκολα Αταλάντα και Φιορεντίνα

Εύκολα πανηγύρισαν το τρίτο τρίποντο τους στην Serie A οι “Μπεργκαμάσκι” καθώς επικράτησαν με 2-0 την Κάλιαρι για την 5η αγωνιστική της Seria A. Με το ίδιο αποτέλεσμα κέρδισαν οι “βιόλα” την Ουντινέζε στο “Φρίουλι”.

Αταλάντα – Κάλιαρι 2-0

Οι “Μπεργκαμάσκι” μπήκαν ορεξάτοι στην αναμέτρηση, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, για να “ξεκλειδώσουν’ την σφιχτή άμυνα των φιλοξενουμένων στο “GeWiss Stadium”. Τα σουτ των Ντε Κέτελαρ και Αντεμόλα Λούκμαν δεν βρήκαν στόχο. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς και έτσι άνοιξαν το σκορ. Συγκεκριμένα στο 33′, ο Αντεμόλα Λούκμαν έκανε το 1-0, έπειτα από την ασίστ του Βέλγου πλάγιου επιθετικού, Ντε Κέτελαρ. Μάλιστα, αυτό είναι το δεύτερο γκολ του Νιγηριανού επιθετικού στην φετινή σεζόν.

Στο δεύτερο μέρος η Αταλάντα διαχειρίστηκε άριστα το προβάδισμά της, ενώ καθάρισε το ματς στο 76′, βρίσκοντας και δεύτερο τέρμα. Συγκεκριμένα, ο Πάσαλιτς έκανε το 2-0, έπειτα από ασίστ του Μουριέλ. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Κροάτη μέσου τη φετινή σεζόν. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την Αταλάντα να πανηγυρίζει την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και να φτάνει στους εννέα βαθμούς, ενώ η Κάλιαρι ακόμα ψάχνει το πρώτο της τρίποντο, μένοντας στις τελευταίες θέσεις.

Ουντινέζε – Φιορεντίνα

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προέρχονταν από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα. Στο πρώτα είκοσι λεπτά η Ουντινέζε σπατάλησε τρεις ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα, αλλά τα σουτ των Λαζάρ Σάμαρτζιτς, Μαρτίν Παγέρο και Πιέτρο Τερρατσιάνο ήταν άστοχα. Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού όμως, οι “βιόλα” ευτύχησαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 32′, ο Λισάντρο Μαρτίνες ο με μια υπέροχη προσπάθεια έκανε το 1-0. Μάλιστα, ο Αργεντινός επιθετικός πέτυχε το δεύτερο του τέρμα την φετινή χρονιά.

Στην επανάληψη η Ουντινέζε συνέχισε την επιθετική της πίεση, αλλά δεν έβρισκε το δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς οι προσπάθειες των Λορέντσο Λούκα και Σάντι Λόβριτς δεν βρήκαν στόχο. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους, ενώ βρήκαν και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Μποναβεντούρα. Με αυτόν τον τρόπο έφτασαν τους 10 βαθμούς και την τρίτη νίκη στην Serie A. Ακόμα να “γευτεί” τους τρεις βαθμούς η Ουντινέζε.