Μοιρασιά στο Σαλέρνο

Η τοπική ομάδα και η Φροζινόνε έμειναν στο 1-1 σε ένα παιχνίδι στο οποίο η Σαλερνιτάνα είχε τις περισσότερες τελικές, αλλά δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει την πρώτη της νίκη. Συνεχίζει το θετικό της ξεκίνημα η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο με μόλις μία ήττα από την κάτοχο του τροπαίου, Νάπολι, στις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Ο Αγώνας

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι απειλώντας στο δέκατο λεπτό με τον Καμπράλ, ο οποίος με ατομική ενέργεια προσπέρασε δύο αμυντικούς των φιλοξενούμενων, ωστόσο ήταν άτυχος καθώς το σουτ του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά, οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την Φροζινόνε να απειλεί και να ανοίγει το σκορ (1-0) με κεφαλιά του Ρομανιόλι έπειτα από ασίστ του Μαρκίτσα. Η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο έφτασε κοντά στο 2-0 λίγα λεπτά αργότερα, ωστόσο το γκολ του Κάσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η ίδια συνέχισε να απειλεί, με τον Κεντίρα να κερδίζει μια κεφαλιά από κόρνερ αλλά την μπάλα να πηγαίνει στην αγκαλιά του Οτσόα. Στο 34′ η ομάδα από το Σαλέρνο ζήτησε πέναλτι πάνω στον Κάστανο, αλλά ο διαιτητής δεν πτοήθηκε και είπε “παίζετε”. Στο 45’+2′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να διαμαρτυρηθούν για πέναλτι στον Κεντίρα και αυτή χωρίς αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα έμεινε το ίδιο μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη φάση του δεύτερου μέρους με σουτ του Ματσιτέλι και “στοπ” του Μεξικανού γκολκίπερ. Η Σαλερνιτάνα βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης (1-1) που έψαχνε στο 52′, όταν ο Καμπράλ μετουσίωσε σε γκολ ένα γρήγορα εκτελεσμένο κόρνερ από τον Καντρέβα. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την ψυχολογία τους και είχαν άμεσα φάσεις με σουτ του Καντρέβα να περνάει λίγο άουτ στο 57′ και τον Τουράτι να σταματάει σουτ του Ματζιόρε του 61′. Απ’ αυτό το σημείο κι έπειτα το παιχνίδι ισορρόπησε τελείως με τις δύο ομάδες να μην έχουν άλλη σημαντική φάση και το 1-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.