“Καθάρισε” με Λεάο η Μίλαν

Οι “Ροσονέρι” υποδέχτηκαν το σύνολο του Μάρκο Μπαρόνι στο Μιλάνο, για την 5η αγωνιστική της Serie A, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησαν με 1-0.

Η αναμέτρηση άργησε να ξεκινήσει, αφού ο Φικάγιο Τομόρι, αμυντικός της οικοδέσποινας, έκανε παράπονα για την κατάσταση του γρασιδιού, λόγω των έντονων βροχοπτώσεων στην πρωτεύουσα του ιταλικού Βορρά. Ωστόσο, το ματς ξεκίνησε με 25 λεπτά καθυστέρηση, σε ένα παιχνίδι στο οποίο άνοιξε από νωρίς το σκορ.

Για την ακρίβεια, στο 8′ ο Ραφαέλ Λεάο πραγματοποίησε μία πανέμορφη ατομική ενέργεια, ολοκληρώνοντάς την με σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του Μοντίπο και γράφοντας το 1-0.

Οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι διαχειρίστηκαν το σκορ, τόσο μπαίνοντας στα αποδυτήρια, όσο και βγαίνοντας, αφού στο δεύτερο μισό δεν δέχτηκαν τέρμα, παρά τις πέντε ευκαιρίες που δημιούργησε η Βερόνα. Αν και η κατοχή ήταν μοιρασμένη στο β’ ημίχρονο (49% – 51%), οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αδράξουν καμία ευκαιρία από τις 60 επιθέσεις που πραγματοποίησαν, με τις 28 από αυτές να είναι οι επικίνδυνες, με το τελικό σκορ να παραμένει το 1-0.