Θρίαμβος της Σασουόλο με “ιδανικό αυτόχειρα” τη Γιούβε

Η Σασουόλο υποδέχτηκε τη Γιουβέντους για την 5η αγωνιστική της Serie A σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Γκολ, αυτογκόλ, διακυμάνσεις στο σκορ και την γηπεδούχο ομάδα να ζευγαρώνει στο τέλος τις νίκες (4-2) της στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 12′ άνοιξε το σκορ (1-0), όταν ο Σέζνι υπέπεσε σε γκάφα σε σουτ του Λοριέντ και δέχτηκε ένα φθηνό γκολ, κάνοντας δώρο το προβάδισμα στην Σασουόλο. Εννιά λεπτά αργότερα, η τύχη γύρισε προς το μέρος της Γιουβέντους, καθώς ισοφάρισε με αυτογκόλ του Βίνα, στην προσπάθεια του να απομακρύνει. Οι “μπιανκονέρι” συνέχιζαν να πιέζουν δημιουργώντας ευκαιρίες. Μια τέτοια έγινε στο 29′ όταν ο Λοκατέλι απείλησε, με το σουτ να περνάει λίγο έξω. Ο Βλάχοβιτς πήρε μία κεφαλιά στο 40′ στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό μετά οι “νεροβέρντε” πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Μπεράρντι να σκοράρει από την άκρη της περιοχής μετά από ασίστ του Ενρίκε. Σε ένα πρώτο μέρος “ρόλερ κόστερ”, η ομάδα του Αλέγκρι ζήτησε πέναλτι στο 44′ για χέρι του Τρεσόλντι, ωστόσο ο VAR δεν είδε κάποια παράβαση και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 2-1. Στην επανάληψη, ο Μπεράρντι υπέπεσε σε σκληρό μαρκάρισμα (59′) γλιτώνοντας την κόκκινη κάρτα μετά την εξέταση του VAR. Στο 63′ ο Λοριέντ έχασε σημαντική ευκαιρία, όπως και ο Βλάχοβιτς δύο λεπτά μετά. Η Γιούβε κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78′ με τον Κίεζα, ο οποίος νίκησε τον Κράγκνο μέσα από την περιοχή με τον Φαγκιόλι να δίνει την ασίστ. Η χαρά της Γηραιάς Κυρίας δεν κράτησε πολύ, αφού στο Πιναμόντι στο 82′ σκόραρε με κεφαλιά από κοντά κάνοντας το 3-2. Στις καθυστερήσεις το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου με ένα ακόμα αυτογκόλ, αφού ο Γκάτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του βάζοντας τον επίλογο σε ένα εφιαλτικό βράδυ για τους “μπιανκονέρι”.