“Όρθια” στο Ολίμπικο η Μόντσα

Οι “λατσιάλι” παρότι μπήκαν στο παιχνίδι με τους καλύτερους οιωνούς δεν κατάφεραν να νικήσουν την σκληροτράχηλη ομάδα του Παλαντίνο (1-1), δίνοντας συνέχεια στο νωθρό ξεκίνημα που πραγματοποιούν στο ιταλικό πρωτάθλημα. Μία μόλις νίκη, ο απολογισμός των “αετών” στις πρώτες πέντε αγωνιστικές της Serie A.

Ο Αγώνας

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε το ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, κερδίζοντας πέναλτι στο 12′. Ο Τσιουρία υπέπεσε σε παράβαση και ο Ιμόμπιλε μετουσίωσε σε γκολ την μεγάλη ευκαιρία από την άσπρη βούλα. Oι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν για την ισοφάριση στο 18′ με το γκολ του Μότα να ακυρώνεται ως οφσάιντ και στο 36′ έφτασαν σε αυτήν με γκολ του Γκαλιαρντίνι, ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από πάσα του Κολόμπο (1-1). Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου δεν δημιουργήθηκε κάποια αξιόλογη φάση και το αποτέλεσμα παρέμεινε ως είχε μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος ο Γκαλιαρντίνι απείλησε στο 50′, ο Λουίς Αλμπέρτο απάντησε στο 54′ και το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό. Τρία λεπτά μετά ο Ιμόμπιλε σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του. Στο 74′ ο Κυριακόπουλος είχε μια καλή ευκαιρία με σουτ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο ο Προβεντέλ απέκρουσε. Στο 88′ ο Ιμόμπιλε ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα στην περιοχή με τον διαιτητή να μην συγκινείται. Στα τελευταία λεπτά δεν υπήρξε κάποια διαφοροποίηση με το ισόπαλο 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.