Με Ντιμάρκο το 5Χ5 η Ίντερ

Συνεχίζει μόνο με νίκες το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι, καθώς πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Έμπολι με σκορ 1-0, χάρις στο τέρμα του διεθνή Ιταλού.

Το 5Χ5 έκανε η Ίντερ στο “Κάρλος Καστελάνι”. Αν και δυσκολεύτηκαν οι “νερατζούρι” στο να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των παικτών του Αντρεατσόλι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρις σε τέρμα του Φεντερίκο Ντιμάρκο (1-0).

Η Ίντερ αν και ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, δυσκολευόταν αρκετά να δημιουργήσει της προϋποθέσεις για να πέτυχει κάποιο τέρμα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των “νερατζούρι” ήρθε στο 11ο λεπτό όταν ο Νταρμιάν έκανε την κεφαλιά αλλά η άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Στο 35ο λεπτό ο Τουράμ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι μπήκε αποφασισμένη να πάρει το ματς και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 51′, μετά από εξαιρετικό μακρινό σουτ του Ντιμάρκο που κατέληξε στην πάνω δεξιά γωνία χωρίς να αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Μπερίσα. Στα εναπομείναντα λεπτά η Ίντερ έκανε συντήρηση δυνάμεων, ενόψει των δυο αγώνων που ακολουθούν σε έξι ημέρες με Σασουόλο στο “Μεάτσα” και Σαλερνιτάνα στο “Αρέχι“, με το 1-0 να μένει μένει μέχρι το τέλος. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη των “νερατζούρι” σε ισάριθμα παιχνίδια. Η Έμπολι έμεινε σε ακόμα ένα ματς χωρίς τέρμα στη Serie A.

ΓΚΟΛ: 51′ Ντιμάρκο

Κίτρινες: 33 Πετσέλλα, 63′ Μάλεχ / 26 Ατσέρμπι, 65′ Μπαστόνι