Τέταρτος αγώνας χωρίς… “κόλπο γκρόσο” η Λυών

Δεν έχει σταματημό η κατρακύλα της ομάδας του Ιταλού τεχνικού, καθώς ηττήθηκε από την Κλερμόν με 2-1 στην έδρας της και πλέον είναι στην τελευταία θέση βαθμολογία της Ligue 1, αναζητώντας την πρώτη της νίκη.

Η ομάδα του Φάμπιο Γκρόσο έψαξε την πρώτη της νίκη στο Γαλλικό πρωτάθλημα, με την έτερη ουραγό της βαθμολογίας Κλερμόν, να ψάχνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε ιδανικά για τους “Λυωνέ” καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την αρχή με τον Μουχάμεντ Σαμ να σκοράρει στο 10ο λεπτό και στο 35ο λεπτό να έρχεται και δεύτερο χτύπημα με τον Μάνιν, στέλνοντας μήνυμα θριάμβου στο στάδιο “Παρκ Ολιμπίκ“. Στην επανάληψη η Λυών μείωσε με αυτογκόλ του Οζιέρ στο 52ο λεπτό, ελπίζοντας στην ισοφάριση, αλλά αυτό δεν συνέβη γνωρίζοντας ταπεινωτική ήττα, από το σύνολο του Γκαστιέ.

Το σύνολο του Γκρόσο πρέπει να αλλάξει δραματικά την εικόνα του για να μπορέσει να ανατρέψει το εις βάρος του σενάριο, με την διαφορά από την 15η θέση να είναι πλέον έξι βαθμοί.