Nίκη… κορυφής για την Παρί

Οι Παριζιάνοι με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησαν 3-0 του Στρασβούργου εντός έδρας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ligue 1 και… σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σπουδαίο τρίποντο για την Παρί Σεν Ζερμέν που… επικράτησε 3-0 του Στρασβούργου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League και έπιασε κορυφή.

O αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Παριζιάνους, οι οποίοι μόλις στο 8ο λεπτό είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Τζούνιορ Μουάνγκα έκανε το… σκληρό τάκλιν που ανάγκασε τον ρέφερι να δείξει την άσπρη βούλα. Ο Κιλιάν Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεσή του και άνοιξε το σκορ, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 13ο λεπτό, με τον Μοτχίμπα να τροφοδοτείται από τον Περίν και να ισοφαρίζει σε 1-1. Το γκολ όμως ακυρώθηκε, καθώς στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε οφσάιντ. Η Παρί συνέχισε να πιέζει και με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Κάρλος Σολέρ, πήρε τη μπάλα από τον Εμπαπέ μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ και διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ήταν… πεσμένος. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις, με τους γηπεδούχους να θέλουν να τελειώσουν το ματς και το Στρασβούργο να επιχειρεί να μειώσει. Καμία από τις δύο όμως, δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 77ο λεπτό, ο Φαμπιάν Ρουίθ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε ένα εκπληκτικό σουτ και έγραψε το 3-0 κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.
Γκολ: 10′ Εμπαπέ (πεν), 31′ Σολέρ, 77′ Ρουίθ

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Μπαρκολά, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Ερναντέζ, Σολέρ, Ρουίθ, Βιτίνια, Λι, Ράμος, Εμπαπέ

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Σελς, Σεναγιά, Νιαμσί, Περέν, Ντελέν, Ντιαρά, Ντουκουρέ, Ντεμινγκέ, Μουανγκά, Μοτίμπα, Μπακουά