O Γκεσάντ πλήγωσε τη Μαρσέιγ και έστειλε τη Νις στη κορυφή

Οι Μασσαλοί γνώρισαν την ήττα στη Νίκαια με 1-0 από ένα στημένο σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι. Χρυσή αλλαγή ο Γκεσάντ στο 80′ για τη Νις που βρίσκεται στην κορυφή της Ligue 1. Τραυματίστηκε ο βασικός τερματοφύλακας Πάου Λόπεθ για την Μαρσέιγ.

Ο Αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο “Αλιάνζ Ριβιέρα” ήταν αρκετά άστοχο για τις δύο ομάδες. Νις και Μαρσέιγ δεν είχαν ούτε μία τελική στην εστία στο πρώτο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 5ο λεπτό πάνω στον Μπανταουί, ωστόσο ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε. Στο 26′ ο Ισμαΐλα Σαρ βρήκε δίχτυα για τους Μασσαλούς, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς καταλογίστηκε οφσάιντ. Ο Μοφί απείλησε για λογαριασμό των Νικαιωτών στο 40′, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Ο ίδιος είχε και άλλη ευκαιρία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Πάου Λόπεθ είχε σωστή αντίδραση. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 53′ και το 55′ οι γηπεδούχοι είχαν καλές ευκαιρίες με τους Νταγισιμιγιέ και Λαμπόρντ. Στο 59΄ο Πάου Λόπεθ τραυματίστηκε σε εκτέλεση άουτ και ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Μπλάνκο τον αντικατέστησε, σε μια κίνηση που έχει άμεση ενδιαφερόμενη και την ΑΕΚ ενόψει του παιχνιδιού της Πέμπτης. Στο 61′ ο Σαρ απείλησε και πάλι, ενώ στο 62′ ο Μπουλκά είπε “όχι” σε κεφαλιά του Χαρίτ. Στο 73′ ο Ομπαμεγιάνγκ έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στο 80′ η Νις άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Γκεσάντ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπογκά. Στο συγκεκριμένο φάουλ ο Μπαλέρντι της Μαρσέιγ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δυσκολεύοντας αφάνταστα το έργο της ομάδας του Γκατούζο. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν υπήρξε μεγάλη ευκαιρία για καμία από τις δύο ομάδες και έτσι η Νις εγκαθίσταται στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι Μασσαλοί ετοιμάζονται να φιλοξενήσουν την ΑΕΚ με επηρεασμένη ψυχολογία τη Πέμπτη.//ΣΠ