Με Γιαζίτσι η Λίλ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπρέστ

Οι “Λιλουά” πήραν τη νίκη με 1-0 σκορ κόντρα στη Μπρέστ, η Ναντ πήρε το τρίποντο κόντρα στη Μονπελιέ με 2-0, ενώ Τουλούζ και Ρεμς αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1.

Λιλ-Μπρέστ 1-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Ντέιβιντ βρήκε τον Γιαζίτσι και ο Τούρκος σέντερ φορ εκτέλεσε τον πορτιέρε της Μπρέστ. Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Λιλ να πανηγυρίζει μια νίκη που την ανεβάζει στην 4η θέση με 15 βαθμούς.

Ναντ-Μονπελιέ 2-0

Τα “καναρίνια” πήραν τη νίκη στο παιχνίδι κόντρα στη Μονπελιέ με 2-0. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μολέ στο 44ο λεπτό και Μπαμπά στο 74′. Η ομάδα του Ντάγκλας Αουγκούστο (που δεν αγωνίστηκε λόγο τραυματισμού) έφτασε τους 14 βαθμούς ανεβαίνοντας στην 7η θέση.

Τουλούζ-Ρεμς 1-1

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1. Τα δύο τέρματα της αναμέτρησης μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν αρχικά το προβάδισμα στο 48′ λεπτό με τον Ρίτσαρτσον, αλλά η χαρά των παικτών της Ρεμς δεν κράτησε πολύ καθώς στο 52′ η Τουλούζ ισοφάρισε με τον Νταλίνγκα σε 1-1.