Σκόνταψε και στο Άουγκσμπουργκ μετά τον ΠΑΟΚ

Μετά την ήττα από τον “δικέφαλο του βορρά” η Άιντραχτ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την ομάδα του Θόρουπ, καθώς το 2-1 αντικατοπτρίζει την εικόνα της ομάδας από την Φρανκφούρτη που ψάχνει αντίδραση μετά από τρία συνεχόμενα παιχνίδια.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Άουγκσμπουργκ φιλοξένησε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με την ομάδα του Θόρουπ να ψάχνει μια νίκη για να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ με τον Κνάουφ σε αρκετές φάσεις που η μπάλα κατέληξε στην αριστερή πλευρά, με την άμυνα των γηπεδούχων να αμύνεται σε ικανοποιητικό επίπεδο. Ο Γένσεν στο 35ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Άουγκσμπουργκ με το ημίχρονο να κλείνει στο 1-0 προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι δεν έμειναν στο υπέρ τους 1-0, καθώς στο 58ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ιάγκο, κάνοντας το έργο των παικτών του Τοπμόλερ ακόμα πιο δύσκολο για την συνέχεια. Στο 76ο λεπτό είχαν την ευκαιρία για να κάνουν το 3-0 με πέναλτι του Ντιμέροβιτς, αλλά ο Τραπ αρνήθηκε το γκολ και δυο λεπτά μετά να μειώνει με αυτογκόλ του Ντάμεν, αλλάζοντας τις ισορροπίες στην αναμέτρηση. Σε καμία περίπτωση το παιχνίδι δεν μπορούσε να γυρίσει από την στιγμή που τα σουτ που έκανε δεν κατέληγαν στο στόχο. Το τελικό 2-1 στέρησε ένα ακόμα τρίποντο για την ομάδα της Άιντραχτ, μένοντας προσωρινά εκτός θέσεων Ευρώπης.