Ζωντανή στη μάχη της παραμονής η Κολωνία

Η ομάδα του Ρήνου έφυγε με το τρίποντο (1-0) από την έδρα της Ντάρμσταντ, σε μία μάχη παραμονής με “ροκ” καταστάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και… έπιασε την αντίπαλο της στους εννέα βαθμούς.

O Αγώνας

Η πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 11′, με το σουτ του Σκάρκε να περνάει πολύ άουτ. Το πρώτο σουτ και για τους φιλοξενούμενους ήταν αυτό του Κάινς στο 16′. Σε ένα ημίχρονο με λιγοστές φάσεις, οι δύο ομάδες είχαν σημαντικό πρόβλημα στη δημιουργία. Τρίτη και τελευταία τελική του πρώτου μέρους ήταν το άστοχο σουτ του Χόλαντ, στο 42′.

Το δεύτερο “μισό” ξεκίνησε, επίσης, με σουτ του Σκάρκε που απέκρουσε εύκολα ο κίπερ της Ντάρμσταντ .Οι μεγαλύτερες ευκαιρίες μέχρι την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού προήλθαν από τον ίδιο τον Γερμανό εξτρέμ για τους γηπεδούχους στο 56′ και από τον Βόλντσχμιντ για την Κολωνία στο 59′. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σέλκε να παίρνει το ριμπάουντ από την ασταθή επέμβαση του Σούχεν (1-0). Σε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπάουμγκαρτ διπλασίασε το προβάδισμα της στο 67′ με τον Βόλντσχμιντ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στο 71′ η Ντάρμσταντ ζήτησε πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου, αλλά ο ρέφερι μετά από εξέταση μέσω του βίντεο δεν έδειξε παράβαση. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Λιέμπερνεχτ έκαναν την ύστατη προσπάθεια για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν και μπλέκουν στην επικίνδυνη ζώνη της Bundesliga.